Radio Kraków1- Rozmawiać zawsze warto, ale decyzję podejmie klub - tak mówiła posłanka Platformy Obywatelskiej Urszula Augustyn, komentując zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego, który chce się spotkać ze wszystkimi klubami parlamentarnymi w sprawie zmian legislacyjnych po zabójstwie prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. Zdaniem posłanki, nie można jednak zmieniać prawa pod poszczególne przypadki. Jak zauważyła, sprawca morderstwa prezydenta Adamowicz był przecież obserwowany w więzieniu, zaniepokojenie wyraziła też matka Stefana W.

http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/urszula-augustyn-jestem-wrogiem-zmieniana-prawa-pod-dane-przypadki/
48409255 586863805106336 166185659210399744 n

Dobrych świąt Państwu życzę!


"Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
by wszystko się nam rozplątało,
węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki,
własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
Oby w nas paskudne jędze
pozamieniały się w owieczki,
a w oczach mądre łzy stanęły
jak na choince barwnej świeczki (...)"
Pomódlmy się w Noc Betlejemską (ks. J.Twardowski)
ua


Kurier Tarnowski: Wybór Rzecznika Praw Dziecka znów stał się w Sejmie przyczyną awantury. Dlaczego Pani nie akceptuje na tym stanowisku kandydata PiS? 

UA: PiS z wyboru osoby na tak ważne stanowisko urządził szopkę. Najpierw oczywiście posłowie PiS odrzucili kandydatury innych klubów, z kolei wybrany właśnie głosami rządzących Mikołaj Pawlak jest ich TRZECIM kandydatem. W dwóch poprzednich przypadkach, jednej z kandydatek udowodniono plagiat, podważanie sensu istnienia stanowiska RPD, na które sama kandydowała (sic!) i krytykę kampanii zakazującej bicia dzieci za nieposłuszeństwo. Drugą kandydatkę najpierw PiS w Sejmie wybrał, potem PiS w Senacie odrzucił! Z kolei wybrany obecnie RPD postuluje obniżenie progu karalności dzieci z 13 do 10 lat!!! Czy wyobraża Pan sobie 10-latka w poprawczaku, gdzie trafia za przewinienia, które często wynikają z okoliczności jego życia, nie ze złej woli? Proszę spokojnie pomyśleć, o czym to wszystko świadczy?! Otóż, świadczy o kompletnym niezrozumieniu wagi funkcji RPD, braku odpowiedzialności za dobro dzieci, które są przecież pełnoprawnymi obywatelami RP, o kompletnym lekceważeniu. To jakiś obłęd!

Proponowaliśmy spotkanie wszystkich klubów i wybór jak najlepszej kandydatury, wspólnej. Rzecz jasna marszałek ten pomysł odrzucił. Tymczasem RPD to stanowisko, które powinno być absolutnie pozbawione politycznych barw. Rzecznik powinien być kontynuatorem wspaniałej pracy poprzedniego RPD Marka Michalaka, która na piedestał wyniósł dbałość o prawa dziecka. Rzecznik musi mieć serce, rozum i kompetencje, by dbać o prawa najmłodszych Polaków.

No i co równie ważne, by być wybranym na RPD, musi się spełniać bardzo konkretne, określone prawem wymogi. Wybrany obecnie kandydat PiS NIE SPEŁNIA jednego wymogu - co najmniej 5-cioletniego stażu pracy z dziećmi lub na ich rzecz. Jak można było wybrać taką osobę? Jak w ogóle można było ją zgłosić? To po prostu niezgodne z prawem, kolejny przykład lekceważenia przez PiS porządku prawnego w Polsce.   

KT: PiS cofnął się w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, a mimo to opozycja nie pozostawiła na władzy suchej nitki. Dlaczego, skoro właśnie o takie rozwiązanie walczyliście, protestowaliście na ulicach i przed budynkami sądów? 

To nie jest wycofanie się z dokonanego demontażu państwa prawa, demolowania sądownictwa czy bezczelnego łamania Konstytucji. To malutki pół-kroczek w tył. A nawet nie tyle. Trudno cieszyć się, że PiS znowelizował szkodliwą i niekonstytucyjną ustawę, którą wcześniej sam uchwalił! To ma być powód do radości?! Umożliwienie powrotu do Sądu Najwyższego sędziom w wieku 65+, których wcześniej się niezgodnie z prawem usunęło, to po prostu OBOWIĄZEK rządzącej partii, nie żadna łaska. OBOWIĄZKIEM PiS jest wycofanie się z wszystkich dotychczasowych ustaw niszczących polskie sądownictwo.

KT:Wyjdźmy z Sejmu na szczebel samorządowy. Jak Pani ocenia już na chłodno wynik wyborów w naszym regionie? Z jednej strony Roman Ciepiela obronił się na stanowisku prezydenta, a z drugiej strony straciliście sejmik. Mówimy zatem o sukcesie czy porażce? 

Roman Ciepiela został wybrany na kolejną kadencję, co jest niewątpliwie sukcesem, tak jego osobistym, jak i środowiska Koalicji Obywatelskiej. Spokojny i wyważony sposób zarządzania miastem pokazał, że tego właśnie oczekują tarnowianie. Poza tym, obnażona została słabość środowiska PiS – bardzo wewnętrznie skłóconego, co jest tajemnicą poliszynela. Cała ta karuzela kandydatów na kandydatów, jednego dnia są, drugiego rezygnują, wreszcie kandydat na telefon z Nowogrodzkiej. Taki przekaz mieli tarnowianie. I pokazali, że nie pozwolą sobie, by z nich kpić. Nie pomogła gigantyczna kampania wizerunkowa i cykliczne najazdy Tarnowa przez postaci PiS z pierwszych stron gazet.

PiS przegrał także w Tarnowie wybory do Rady Miejskiej, gdzie Koalicja Obywatelska oraz ruch miejski Tomasza Olszówki uzyskały bardzo dobry wynik. To z kolei czerwona kartka dla poprzedniej Rady zdominowanej przez PiS, niemerytorycznej, upolitycznionej.

W Sejmiku można było oczekiwać lepszego wyniku. Dodatkowe mandaty były w zasięgu. Analizę wyborów powinni wykonać i wziąć za nią odpowiedzialność liderzy Koalicji. Trzeba pamiętać o specyficznej, trudnej sytuacji dla PO w regionie. PiS przy poparciu dużej części środowisk kościelnych, przy ogromnej kampanii wizerunkowej, przy kompletnym zawłaszczeniu mediów kiedyś publicznych teraz partyjnych – mówię o publicznym radiu i telewizji – miał na starcie gigantyczną przewagę. Patrząc na wynik do Sejmiku w tym kontekście, nie należy go rozpatrywać w kategorii „porażka”, raczej „przegrana” w zgoła nierównej walce.

KT: Koalicja Obywatelska i Nasze Miasto Tarnów nawiązały porozumienie w Radzie Miejskiej. To gwarancja na spokój w tej kadencji i pierwsze od 4 lat absolutorium dla prezydenta Ciepieli? Jednak niektórzy zwracają uwagę na sztuczny  charakter tego porozumienia. Tomasz Olszówka (lider NMT) oraz Jakub Kwaśny w kampanii wyborczej wręcz masakrowali prezydenta Romana Ciepielę. Wierzy Pani w trwałość ustaleń? Czy jednak będzie tak samo jak z Markiem Ciesielczykiem, który krytykował Romana Ciepielę, a teraz siedzi cicho jak mysz pod miotłą? 

Bardzo się cieszę, że w Radzie pojawiły się nowe i co ważne młode twarze. Także, to wyraźnie podkreślam, po stronie PiS. To daje szansę na spokojną, merytoryczną współpracę dla dobra miasta i mieszkańców, czyli na coś, czego brakowało przez ostatnie cztery lata. Spokój to rzecz ważna, ale jeszcze ważniejsza jest świadoma i mądra współpraca. Wspólne cele, wspólne działanie, wypracowywanie w merytorycznych dyskusjach optymalnych rozwiązań. Współpraca wewnątrz Rady oraz Rady z prezydentem i jego zastępcami, a także z radami osiedli. No i przede wszystkim otwartość na potrzeby mieszkańców i słuchanie ich głosów. Tak to widzę i tego oczekuję od radnych Rady Miejskiej Tarnowa. Nowe otwarcie daje nowe szanse. Liczę na odwagę radnych w podejmowaniu decyzji.

Co do uwag z kampanii. Jest zupełnie oczywiste, że każdy próbuje ugrać jak najwięcej, pozyskać wyborców. To rzecz zupełnie naturalna. Istotne jest, by nie przekraczać pewnych granic, by w momencie, gdy emocje i kurz opadną, umieć współpracować dla rozwoju miasta i dobra mieszkańców.

KT: Wierzy Pani, że uda się pomóc lokatorom bloku w Koszycach Wielkich?  

Tak, mam nadzieję, że się uda, choć to trudny i bolesny dla poszkodowanych temat. Jeszcze w 2012 roku zabezpieczyliśmy ustawowo nabywców lokali przed ewentualną nieuczciwością deweloperów. Pytanie: dlaczego te przepisy nie ochroniły mieszkańców budynku w Koszycach? Staram się pomóc w pilnym rozwiązaniu  sporu. Na zmiany prawa przyjdzie czas później.  

Teraz jesteśmy w sytuacji, gdy najważniejszym czynnikiem jest czas i odpowiednie podejście ministra sprawiedliwości. Zgodnie z prawem może on pomóc lokatorom, ale z drugiej strony, może też umyć ręce i zostawić ludzi wyrokom komornika. Mam nadzieję, że tak nie zrobi.
mini- Nasz priorytet to demokratyczna, nowoczesna szkoła – mówiła Urszula Augustyn,  posłanka PO, minister edukacji w Gabinecie Cieni, prezentując autorski projekt zmian w edukacji. – Tego, co zepsuła minister Zalewska nie da się naprawić, dlatego proponujemy  nową szkołę, szkołę po PiS-ie, zorganizować zupełnie inaczej.

Nowa szkoła ma być demokratyczna, wolna od polityki, z kompleksową usługą edukacyjną, z przywróconym prestiżem zawodu nauczyciela i wsparciem samorządu. Co kryje się za tymi ideami?

Szkoła demokratyczna oznacza wspólnie podejmowane decyzji przez rodziców, nauczycieli, samorządowców, a w szkołach ponadpodstawowych również przez uczniów. – Niech wszyscy razem, wspólnie urządzą swoją szkołę. Nauczyciele wiedzą, czego  dzieci potrzebują, a samorządowcy wiedzą, jak to zorganizować – tłumaczyła posłanka Augustyn.

Wolność szkoły od polityki oznacza powołanie zupełnie nowej instytucji – nowej Komisji Edukacji Narodowej - złożonej z apolitycznych ekspertów, rekomendowanych przez środowiska naukowe, pedagogów, dydaktyków, organizacje pozarządowe. – Komisja będzie odpowiadała za tworzenie programów, a swoje sprawozdania składać będzie przed Sejmem – precyzowała posłanka. – Decyzje o tym, czego uczą się dzieci nie mogą i nie będą w żadnej mierze zależały od polityków!

Nowa, kompleksowa szkoła zapewni wszystkie usługi edukacyjno-wychowawcze: edukację, wychowanie, opiekę, rozwój talentów i wyrównanie szans. Dzieci w szkole, poza lekcjami obowiązkowymi, będą miały odpowiednio skomponowany posiłek, zapewnioną opiekę nauczycieli, będą uczęszczały na zajęcia sportowe, rekreacyjne, artystyczne, rozwijające zainteresowania.  – Tym samym zlikwidujemy prace domowe, konieczność noszenia ciężkich tornistrów, które po prostu zostaną w szkole, i prywatne korki. To bez problemu da się zorganizować – zapewniała Urszula Augustyn. – A dzieci po powrocie do domu będą mogły odpocząć, spędzić czas z rodziną.

W nowym systemie edukacji nauczycielom przywrócona zostanie należna im pozycja – Chcemy, by był to zawód prestiżowy, dobrze wynagradzany za dobrą pracę – mówiła posłanka Augustyn. – Stworzymy realne warunki, w których pensje będą mogły realnie wzrosnąć.

W nowym systemie edukacji przewidziano także wsparcie finansowe dla samorządów dotkniętych eksperymentem Anny Zalewskiej.

Posłanka Augustyn podkreśla, że szkoła nie lubi rewolucji, dlatego zmiany wprowadzane będą ewolucyjnie, stale, szeroko i mądrze konsultowane z każdą zainteresowaną grupą, z ekspertami, pedagogami, związkami zawodowymi, rodzicami, samorządami –  ze świadomością koniecznego rozwoju i zmian.

- Raz jeszcze powtórzę: tego co zepsuła minister Zalewska nie da się naprawić. Destrukcja, kłamstwa, dewastacja systemu - to mamy obecnie. Straty, które poniosły dzieci są ogromne. Uczniowie są zestresowani, przemęczeni, zdezorientowani, niepewni. Dzieci wymagające indywidualnego trybu nauczania-  odsunięte i wyizolowane. Mówi o tym raport Rzecznika Praw Dziecka. Wszystko to jest chore. Ale my wspólnie to zmienimy – zakończyła posłanka.


Do Biura Poselskiego Pani Urszuli Augustyn zwrócili sie z prośbą o pomoc mieszkańcy bloku w Koszycach Wielkich, powiat tarnowski. Mimo, iż zapłacili za sowje mieszkania 100% ich wartości, z powodu długów dewelopera 11 rodzin może wylądowąć na bruku.
Posłanka zwróciła się z interpelacją do Pana Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z prośbą o osobisty nadzór nad tą sprawą.
Treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze,

jako Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny ma Pan wyjątkowe możliwości interweniowania w sprawach, w których obywatele czują się oszukani, poszkodowani, a instytucje powołane do egzekwowania prawa zawodzą.

W związku z tym zwracam Pana uwagę na sprawę dotyczącą mieszkańców budynku przy ul. Stromej 15a w Koszycach Wielkich. Szczegółowo jest ona opisana w załączonym piśmie.

Jedenaście rodzin, które swoje ciężko zapracowane pieniądze wydały na nowe mieszkania, walczy o dach nad głową, bezpieczeństwo i godność. Nikt nie może uwierzyć, ze spłacone co do złotówki lokale są elementem przetargowym pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem, kosztem spokoju i zdrowia mieszkańców. Nikt nie może uwierzyć, ze prokuratura i sąd nie są w stanie przerwać koszmaru rodzin. Z jednej strony toczą się postępowania przed sądem, z drugiej nieruchomość podlega działaniom komornika.

Długi należy regulować, ale odpowiedzialność za nie ponosi ten, kto je zaciągnął. Nie może się to dziać kosztem niewinnych ludzi: rodzin z małymi dziećmi, kobietami w ciąży. Sytuacja odbija się na ich zdrowiu i psychice.

Z informacji uzyskanych od poszkodowanych, którzy zwrócili się do mojego biura poselskiego wnioskuję, ze ta sprawa jest panu ministrowi znana. Dlatego zwracam się z pytaniami:

 1. Jakie podjął Pan działania na rzecz poszkodowanych?
 2. Czy otrzymał Pan informacje o skutkach swojej interwencji?
 3. Czy uważa Pan efekty tej interwencji ( jeśli była) za wystarczające?
 4. Czy potrzebna jest nowa regulacja prawa , by skutecznie chroniła osoby w podobnych sytuacjach? Czy Ministerstwo pod Pana kierownictwem rozpoczęło prace nad taką regulacją?

Jako Prokurator Generalny w każdej chwili może Pan wszcząć procedurę, która zatrzyma koszmar mieszkańców z Koszyc Wielkich, doprowadzi do skutecznego przeniesienia własności i zakończy horror, jaki przezywają. Wielokrotnie w mediach deklarował Pan wrażliwość na cudza krzywdę i walkę o sprawiedliwość. W imieniu jedenastu rodzin apeluję do Pana o natychmiastowe działanie. 

29872413 1657435374333375 5360663873335585431 o


Te nagrody, które była premierka Szydło przyznała sobie i swoim ministrom to po prostu ŚWIŃSTWO. Ja wiem, język polityki, trzeba ważyć słowa… Wiem. Ale wiem też, że są momenty, kiedy rzeczy trzeba nazywać po imieniu. Zło to zło, kłamstwo to kłamstwo, oszustwo to oszustwo – nie szukajmy tanich i efektownych eufemizmów, mówmy jak jest. Bo tam, gdzie używa się mansardowego języka, tam relatywizuje się zło.

Ilekroć myślę o PiS, kłamstwach i obłudzie tej partii, o takich sytuacjach, jak ta z nagrodami, zastanawiam się: Jak nisko można jeszcze upaść? Gdzie są granice ludzkiej przyzwoitości? Jak długo można tak bezczelnie kłamać? W imię czego tak protekcjonalnie traktuje się ludzi?

Takie są przecież ostatnie fakty: rządzący przyznali sobie podwyżki często po 40-50% w formie nagród. To masa pieniędzy, średnio po 7 tys. zł. miesięcznie. Dodajmy: naszych pieniędzy, bo przecież rząd jako taki pieniędzy nie ma.  Dokładnie w tym samym czasie zabrakło na podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek czy młodych lekarzy…  

Jest tu jeszcze jeden aspekt. Nagroda to docenienie czyjegoś wysiłku, dobrej pracy, efektów tej pracy. Tymczasem rząd PiS i przystawek to galeria nieudaczników, którzy kompromitują Polskę sprowadzając do roli peryferyjnego kraju, skłóconego z wszystkimi, kim tylko można. Nagrody?! Za co? Niestety z PiS nie da się rozmawiać, dyskusja jest bezprzedmiotowa. To, jak w tym starym dowcipie: nie dyskutuj z idiotami, bo sprowadzą cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem. Z tym, że to niestety, nie jest śmieszne, bowiem dotyczy nas wszystkich. Przyszłości naszego kraju.

Gdyby mierzyć poziom moralności, etyki i uczuciowości – PiS od dawna byłby na dole skali. Brak skrupułów, chciwość, chowanie się za sloganami o patriotyzmie i narodzie; gombrowiczowskie gęby pełne nadętych frazesów. Oto PiS.

Nie wiem, co gorsze: czy to, że dali sobie te pieniądze czy to, jak uparcie bronią tej decyzji? Zresztą to akurat najmniej ważne. Bowiem nie chodzi tu tylko o te nagrody, ale o bezczelne wyciąganie kasy skąd się da i transferowanie jej „swoim”. To dzieje się ciągle, odkąd sięgnęli po władzę.

Został jeszcze wolny samorząd. Właściwie ostatni bastion wolności w Polsce. Brońmy go w najbliższych wyborach. Gdyby PiS wygrał, to skok na samorządową kasę stałby się faktem. Będziemy wtedy mogli sobie popatrzeć, jak publiczne pieniądze znikają w kieszeniach partyjnych działaczy, ich rodzin i „znajomych królika” w postaci różnych „nagród”. Nie łudźmy się, że byłoby inaczej – prominenci obsypani kasą w Warszawie już instruują lokalnych działaczy, jak przyssać się do samorządowej kasy. Ale czy im to się uda, zależy tylko od nas, naszych wyborczych decyzji.

ps.
Dziś (12.04.18) w Sejmie odbywa się debata o nagrodach wstydu PiS:

"ZA MISTRZOSTWO ŚWIATA W KŁAMSTWIE Z UŚMIECHEM" tak można by uzasadnić olbrzymie nagrody jaka odebrała minister Anna Zalewska. Przytuliła 70 tysięcy złotych, podczas gdy dla nauczycieli przygotowała stówkę podwyżki.

60. posiedzenie Sejmu RP odbywało się w dniach od 20 stycznia do 22 marca. 

podsumowanie

KKB 0092.view
 fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski


63. posiedzenie Sejmu RP odbywało się w dniach od 5 czerwca do 7 czerwca. 
Podczas obrad Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej zgłosił wyrażenie wotum nieufności wobec Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.
Posłanka Urszula Augustyn uzasadniała wniosek.


doż

Szanowni Państwo! Drodzy Rolnicy! Gospodynie i Gospodarze!


Sierpień to czas Dożynek - Święta Plonów. Święta Rolników. Waszego Święto. Najwspanialszy, najdonioślejszy i najważniejszy dzień w roku dla każdego z Was. I jednocześnie dzień najpiękniejszy, najbardziej kolorowy, strojny i radosny. Dzień, który symbolicznie wieńczy całoroczny trud złożony z codziennej, ciężkiej pracy. Pracy wyjątkowo ważnej i jak żadna inna, odpowiedzialnej. Pracy, za którą jesteśmy Wam wszyscy wdzięczni, za którą Was cenimy i szanujemy.

Dożynki to podziękowanie za prace w polu, za ukończenie żniw, za plony. Dożynki to chleb i wieńce, symbole szczęścia i obfitości. Te pachnące, rumiane bochny upieczone z mąki z tegorocznych zbiorów! Te kolorowe, tak staranne, tak naturalnie piękne wieńce! Z kłosów zbóż, z kwiatów polnych, z owoców i warzyw. Z plonów ziemi. To siła i spokój. To życie.

W tych bochnach, w tych wieńcach, korowodach, śpiewach i biesiadach dożynkowych zawarta jest esencja Polski, naszej narodowej dumy, siły, tradycji, wiary i historii. Wszyscy z tej ziemi wyrośliśmy, wszyscy ją kochamy. Z nią się utożsamiamy. Ona nas tworzy, nasz kręgosłup, naszą tożsamość.

Drodzy Rolnicy, życzę Wam, byście nigdy nie stracili wiary w głęboki sens Waszej pracy. By trud nagradzały obfite plony, a sama praca dawała Wam satysfakcję i godziwe wynagrodzenie.
shop


Najbliższa niedziela będzie pierwszą, podczas której decyzją PiS galerie handlowe zostaną zamknięte. Wbrew logice, ekonomii i dobru społeczeństwa złe prawo zaczyna obowiązywać. Skutki już wkrótce będą opłakane. – Dlatego zmienimy to, gdy tylko uzyskamy taką możliwość – zapowiada Urszula Augustyn, posłanka PO. – Mamy bardzo dobre rozwiązania, które zapisane w Kodeksie Pracy zagwarantują każdemu Polkowi dwie wolne niedziele miesięcznie, oczywiście jeśli zechce, jeśli nie - będzie mógł pracować. Bo istotne jest nie nakazywanie czy zakazywanie, ale to, by Polacy sami mogli decydować, co dla nich dobre.

W tym roku w dwie, w przyszłym w trzy, a od 2020 roku w każdą niedzielę obowiązywał będzie zakaz handlu w galeriach handlowych. Co to oznacza? Po pierwsze, wg szacunków, utratę miejsc pracy w handlu nawet dla 85 tysięcy ludzi. Po drugie spadek obrotów o 10 miliardów złotych. Po trzecie spadek wpływów do budżetu o prawie 2 mld zł.

Kolejnymi efektami będzie ograniczenie konkurencji, wzrost cen i utrata pracy wśród ludzi młodych - 63% pracowników w galeriach to osoby poniżej 30 roku życia, z tego jednocześnie pracuje i uczy się 30%. Bardzo często dla studentów dorobienie w galeriach handlowych weekend jest jedyną szansą na zarobienie na studia.

Uchwalone przez PiS prawo jest złe także dlatego, bo nieprecyzyjne i nierówno traktuje podmioty gospodarcze: jednoosobowa działalność w galeriach będzie zakazana, a poza nimi już nie. – Samo procedowanie było skandaliczne, a PiS oczywiście zupełnie nie zainteresował się naszymi poprawkami – mówi posłanka Augustyn. – Co pokazuje, że nie chodzi tu o dobro pracownika, ale spłacenie zobowiązań wobec Solidarności.

PO mówi wprost o przekręcie PiS: nie pójdziecie w niedziele na zakupy do centrów handlowych, ale możecie kupować na państwowych stacjach benzynowych, gdzie jest drożej. Prezes Orlenu Daniel Obajtek nieudolne zarządzanie spółką paliwową, będzie rekompensował sobie sprzedażą produktów spożywczych na stacjach benzynowych.Bałamutne i nieprawdziwe są też argumenty PiS, mające uzasadnić zakaz handlu. Tylko 6% Polaków pracuje w niedzielę, gdy średnia europejska to 13%. Warto także zauważyć, że 19 z 28 państw w Unii nie ma żadnych zakazów dotyczących handlu w niedzielę. A te, które mają, właśnie je znoszą. Tak jest np. na Węgrzech Orbana, zatem w kraju, z którego wzorce czerpie poseł Kaczyński.

- PiS po raz kolejny arbitralnie próbuje urządzić nam nasze prywatne życie wg swoich zasad, mówiąc co jest dobre, a co złe. Mówi nam kiedy i gdzie mamy robić zakupy, jak mamy spędzać wolny czas. To kolejny przykład pełzającej dyktatury. Mówimy temu stanowcze NIE! – podkreśla posłanka Augustyn. – Jesteśmy za państwem, w którym każdy z nas może żyć jak chce, a nie za państwem PiS, państwem nakazów, zakazów, włażenia z buciorami w naszą prywatność.

PO zapowiada, że w najbliższy poniedziałek złoży do laski marszałkowskiej w tej sprawie swój projekt.

#KupujęKiedyChcę
#OtwórzcieSklepy

ula ratusz

To, co wygaduje i wyprawia małopolska kurator oświaty jeży włosy na głowie. Oto Nowak Barbara z właściwą sobie gracją, w samym środku wywołanego przez PiS kryzysu polsko-izraelskiego, dolewa oliwy do ognia postulując, by po byłym obozie Auschwitz oprowadzali wyłącznie polscy przewodnicy licencjonowani przez IPN. Nieprawdopodobne! Zupełny obłęd!  Przeczytajmy tweet p. kurator (24 lutego 2018 r.) zamieszczony na oficjalnym koncie Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty: „Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!”, a także: „Trzeba to zrobić sprytnie, ale musimy to zrobić. Przekaz, jaki wynoszą Żydzi po wyjściu z obozu, to informacja, że to Polacy są winni Holokaustowi. Nienawidzą Polaków, demolują pole hotelowe, autobusy itd.”.

 Oczywiście ten wyskok kurator Nowak nie jest przypadkiem odosobnionym. Przyjrzyjmy się jej wypowiedziom. „Poprzednia szkoła wychowywała na zasadzie „róbta, co chceta”. Trzeba wychować uczniów w duchu poszanowania chrześcijańskiej tradycji. Jeżdżę po województwie i szkolne uroczystości zaczynają się tam, gdzie bym sobie życzyła, czyli w kościele. Ja się wtedy wzruszam”.

Albo ta wypowiedź o katastrofalnej deformie edukacji, w której kurator Nowak z rozbrajającą szczerością – acz z drobny zastrzeżeniem – przyznaje, że to powrót do peerelowskiego nauczania: „Jak się nam zarzuca, że chcemy wrócić do PRL, to jeśli chodzi o strukturę – tak. Jeśli chodzi o zawartość – nie”. Wzruszająca ta wypowiedź, doprawdy… Przy czym, niestety, jeśli chodzi o „zawartość”, czyli program jest to równie głęboki Peerel, co jednoznacznie ocenili najlepsi specjaliści z gremiów odpowiedzialnych za edukację.

Kolejna wypowiedź kurator Nowak, każe przetrzeć oczy, czy aby dobrze czytamy jej wpis na twitterze (24 października ub. roku): „Czy UJ otworzy gościnne podwoje przed Belzebubem?”. Belzebubem wg kurator Barbary jest Daniel C. Dennett, wybitny filozof amerykański. Jego belzebubowatość wynika zaś z faktu, że jest ateistą i w dodatku nie kryje tego!  Wypowiedź kurator była protestem przeciw zaproszeniu tego wybitnego myśliciela na Uniwersytet Jagielloński. Bez komentarza!

Skrajnie nieodpowiedzialni radni Miasta Krakowa (czyli niepisowscy) zamachnęli się na władzę niczym Birkut śledzikiem. Jak to uczynili? Otóż uchwalili rezolucję, na podstawie której w każdej krakowskiej szkole w widocznym miejscu powinna znaleźć się preambuła Konstytucji RP. Oddajmy głos nieocenionej kurator Nowak, która oceniła tę inicjatywę jako: „…ewidentne działanie polityczne”, zmierzające do „… antagonizowania społeczeństwa…”. Wiadomo, że Konstytucja groźna jest i uczniom może w głowach namieszać, więc won z nią ze szkół!

Twitterowych wynurzeń w wykonaniu Nowak Barbary ciąg dalszy. Tym razem (22 grudnia ub. r.) pisze o swoich marzeniach, czyli Polsce wolnej od lewactwa zachodniego i rodzimych zaprzańców. Typowy dla PiS, obraźliwy język konfrontacji i antagonizowania. Ja tylko przypomnę, że w ostatnich wyborach na PiS głosowało 19% uprawnionych wyborców. Sporo nas zatem jest, tych zaprzańców. Nawiasem mówiąc czy p. kurator wie, co oznacza pojęcie „zaprzaniec”? Raczej nie, sądząc z wypowiedzi, więc spieszę wyjaśnić za SJP: „ten, który dopuścił się zdrady”.

Zupełnym kuriozum i przykładem obłudy jest sytuacja, w której kurator przestrzegając szkoły, że mają być wolne od polityki sama jeździ do Warszawy, by uczestniczyć w miesięcznicach smoleńskich. Wypowiedź Nowak Barbary z „Wyborczej”: „Teraz, kiedy próbuje się nam wmówić, że przez rządy PiS-u w naszym kraju nie ma wolności i demokracji, czuję się w obowiązku manifestować, by zadać temu kłam. Nie będę poprawna politycznie, nie będę kryła swoich poglądów. Jestem członkiem rady politycznej PiS-u. W trakcie wakacji, gdy mniej ludzi uczestniczy w miesięcznicach, uważam za swój moralny obowiązek wspierać obchody swoją obecnością”.

Śmieszno i straszno… Ale bardziej straszno. Mówimy przecież o osobie, która w Małopolsce odpowiada za edukację. Za przyszłość naszych dzieci. Za kształt Polski. Interpelowałam w poruszonych powyżej sprawach. Tyle mogę, jako poseł opozycji. Jednak to głos wołającego na puszczy i walenie grochem o ścianę. W sumie to zrozumiałe. Tworzone właśnie państwo PiS – niegdyś Rzeczpospolita Polska – potrzebuje odpowiednio wychowanych, wiernych żołnierzy do realizowania swojej obłędnej, zakompleksionej wizji świata. A skąd brać tych żołnierzy, jak nie z podporządkowanych sobie, zideologizowanych, zacofanych szkół…

Czy ministerstwo edukacji wyciągnie konsekwencje w związku z zachowaniami małopolskiego kuratora oświaty? Jeśli tak to jakie? To skandal, by tak zideologizowana osoba zarządzała edukacją.
 
58. posiedzenie Sejmu RP odbywało się w dniach od 27 stycznia do 1 lutego. 
Posłanka Urszula Augustyn wzięla udział w dyskusji nad działaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej służących odbudowie i rozwojowi kształcenia zawodowego

58. posiedzenie Sejmu - podsumowanie


 

Miniony rok był wyjątkowo trudny dla Polski, dla nas wszystkich. Pełen niepokoju i awantur, co rusz wywoływanych przez rządzących. Wielką arogancją i brakiem poszanowania prawa popisał się PiS tak w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Skutki tej hucpy obserwujemy na co dzień.
Od spraw zupełnie podstawowych, jak drastyczne podwyżki prawie wszystkich produktów – masło, jajka, benzyna, itd. – przez protesty kobiet, lekarzy i nauczycieli, po rozmontowanie instytucji państwa prawa.
Straciliśmy twarz i wiarygodność. Z kraju i narodu postrzeganego jako otwarci euro-entuzjaści staliśmy się zmarginalizowanym wyrzutkiem Europy. Permanentny konflikt PiS z Unią Europejską oraz lekceważenie prawa międzynarodowego i demokratycznych wartości spowodowały, że jesteśmy osamotnieni.
Uznając, że tzw. reforma sądownictwa urąga podstawowym wartościom demokracji, Unia uruchamia procedury, jakich jeszcze nigdy wobec żadnego państwa członkowskiego nie uruchomiła. Artykuł 7 Traktatu, poza wszystkim innym, może spowodować realne, także finansowe straty. Ogromne kwoty wskutek pisowskiej arogancji przejdą Polsce koło nosa.  
Lekceważenie Konstytucji, lekceważenie woli Narodu, dzielenie i wykluczanie Polaków. Posługiwanie się językiem nienawiści, agresji, konfrontacji i ksenofobii. Sprowadzenie mediów publicznych do roli propagandowej tuby rządu. Wielka manipulacja. Instrumentalne posługiwanie się religią. Oto sposoby prowadzenia polityki przez PiS. A dopiero co, wybitny katolicki intelektualista, ksiądz Adam Boniecki nawoływał: nie wykorzystujmy religii w debacie politycznej, posługujmy się sumieniem, nie religią. Ale PiS zawsze był, jest i będzie głuchy na jakiekolwiek argumenty.
 
 
Styczeń

Postępuje destrukcja i rozkład systemu edukacji w wydaniu PiS. Przygotowuję w konsultacji z ekspertami, nauczycielami i rodzicami referendum w związku z reformą – a właściwie – deformą edukacji. Zakładamy komitet referendalny. Referendum ma sens! Tym razem chodzi o zmianę całego systemu!
W Tarnowie organizuję Klub Obywatelski, na który zapraszam Grzegorza Schetynę. Spotkanie w Sali Lustrzanej zostaje zakłócone przez młodzieżowe bojówki narodowe zwane Młodzieżą Wszechpolską. Rzecz niedopuszczalna w cywilizowanym świecie. To, niestety, efekt polityki PiS, który legalizuje, legitymizuje i pochwala takie działania, ten koszmarny rodzaj pseudo-patriotyzmu. W istocie rzeczy, to pospolity bandytyzm.
styczeń
W tym samym czasie posłowie opozycji, w tym ja, protestujemy w Sejmie. Trwa to tygodnie i jest jednym z najsmutniejszych epizodów w historii polskiego parlamentaryzmu. Zaczęło się od próby usunięcia mediów z Parlamentu. Potem było bezpodstawne wykluczenie z obrad posła opozycji. Potem tchórzliwa ucieczka do Sali Kolumnowej, gdzie bez zachowania procedur i kontroli, koalicja uchwala wstydliwie i chyłkiem budżet - bez debaty, bez dyskusji, bez opozycji. Jednocześnie trwa eskalacja konfliktu. Groźby sądowe i karanie protestujących posłów. Zasieki przed Sejmem, kordony prorządowej policji… W publicznych mediach obrzucanie błotem posłów opozycji i środowisk, które protestują na ulicy. Szczucie policji na manifestujących Polaków. Zgroza!

Styczeń1
 
Luty
Podejmuję się krytycznej analizy deformy edukacji i proponowanych przez PiS podstaw programowych. Wyjaśniam z trybuny sejmowej, że program w takiej formule cofa nas o kilkadziesiąt lat. Pokazuję, że wyniki polskich gimnazjalistów są jednymi z najlepszych w Europie, a poziom i dotychczasowy system nauczania przynosi efekty. Nieprzemakalny mur ignorancji. Grochem o ścianę. Mało tego, stek kłamstw serwowany jest opinii publicznej przez minister edukacji.
Równolegle PiS szykuje się do przejęcia Polski samorządowej, manipulując i majstrując przy kodeksie wyborczym. Z koleżankami i kolegami z PO organizuję Konferencję Samorządową w Sejmie w tej właśnie sprawie. Mówimy o zagrożeniach, jakkolwiek nie brzmiałoby to górnolotnie, dla DEMOKRACJI w Polsce, gdyby pomysły forsowane przez PiS zostały uchwalone.
 
Marzec
Organizuję w Tarnowie i regionie zbiórkę podpisów za referendum edukacyjnym. Tylko w ten sposób możemy pokazać koalicji rządzącej, że rozmontowując system edukacji robi koszmarny, trudny do naprawienia błąd. Mam nadzieję, że zebranie podpisów wywoła przynajmniej rzetelną debatę społeczną.

marzec

Biorę udział w akcji #CałaPolskasadzidrzewa. Unia Europejska, Greenpeace, ekolodzy, racjonalnie myślący Polacy versus były, jak się wkrótce okaże, minister środowiska Szyszko. Ta postać to kompletna kompromitacja rządu, a jednocześnie jego twarz. Zafundował farsę, która byłaby może i śmieszna, gdyby nie waga sprawy. Bezmyślne niszczenie Puszczy, nieuzasadniona niczym wycinka drzew. Nic dziwnego, że UE reaguje mocno i boleśnie dla Polski. Czy musimy się wstydzić za rząd?


marzec1
Musimy i to nieustannie. Dokładnie w tym samym czasie Donald Tusk ubiega się o reelekcję na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Popierają go wszystkie kraje członkowskie z wyjątkiem… Polski!!!! 27:1. Szkoda słów na komentarz. Komentuje za to poseł Kaczyński Jarosław, deklarując wszem i wobec, że to było zwycięstwo rządu polskiego!!!!
 
Kwiecień
Prawie milion podpisów zebranych ZA przeprowadzeniem referendum w sprawie reformy edukacji. Wielki sukces trzeźwo myślących Polaków. Niezależnie od barw partyjnych. Sukces nas wszystkich. Potężna mobilizacja, przykład dobrej energii w dobrej sprawie. Raz jeszcze gorąco dziękuję wszystkim za zaangażowanie!

2
Składam wniosek do Sejmu, pełna nadziei, że zostanie pozytywnie rozpatrzony. PiS na swoich sztandarach zapewniał o wsłuchiwaniu się w głos Suwerena, o braniu pod uwagę woli obywateli. Teraz okaże się czy to prawda, czy wyborcze wydmuszki i czcze deklaracje. Sprawdzam!
Rząd PiS i przystawek ciągnie Polskę na dno. Zawłaszcza kolejne, z natury apolityczne, instytucje. Demontuje sądownictwo. Gdzie się nie spojrzy, tam widać ignorancję, złą wolę i pychę władzy. Obronność i armia, kultura, środowisko, dyplomacja i stosunki międzynarodowe, służba zdrowia… itd., itp. Jako klub PO składamy wotum nieufności wobec premier Beaty Szydło. Oczywiście, wniosek przepada głosami prorządowej większości sejmowej. Ale ma sens – po prostu pokazujemy, że jesteśmy przeciw, a tylko tak w ramach państwa prawa możemy protestować. Nawiasem mówiąc, pół roku później premier traci stanowisko, co potwierdza, że nasz wniosek był w pełni uzasadniony!
 
Maj
Kolejne skandaliczne stanowisko PiS. Tym razem MEN wydaje rozporządzenie, które ogranicza dzieciom niepełnosprawnym możliwość indywidualnej nauki w szkołach.  Protestuję z trybuny sejmowej, w mediach oraz wszelkimi możliwymi środkami i kanałami komunikacji. Niestety, bezskutecznie.

niepełnosprawni
Na nic zdaje się opinia rodziców, nauczycieli, Rzecznika Praw Dziecka. PiS po raz kolejny dzieli Polaków i wyklucza. Tym razem tych najsłabszych, którzy bronić się zupełnie nie mogą – niepełnosprawne dzieci! Jak można? Jak to się ma do tak często podnoszonej molarności i etyki katolickiej? Jak to się ma do zwykłej ludzkiej poczciwości? Gdzie empatia? Przyzwoitość? Warto być przyzwoitym… – mawiał prof. Władysław Bartoszewski.
 
 
Czerwiec
Od początku mojej pracy parlamentarnej (a to już kilkanaście dobrych lat…) zajmuję się m.in. bezpieczeństwem dzieci. Współpracuję intensywnie na co dzień – oraz w przypadku spektakularnych akcji odbywających się kilka razy w roku – z policją, strażakami, Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Uczymy dzieciaki zasad bezpiecznego zachowania w szkole, w domu, na drogach, rozdajemy odblaski, organizujemy eventy. W tym roku z okazji Dnia Dziecka wraz z tarnowskim MORD zorganizowaliśmy „Bezpieczny Dzień Dziecka”.

dd
Uczestniczę w protestach rodziców i nauczycieli przed Sejmem. Niestety, wszystko wskazuje na to, że deforma edukacji PiS stanie się faktem. Wola miliona Polaków w sprawie referendum edukacyjnego trafiła do kosza!!!
 
Lipiec
Trójpodział władzy, będący zasadą demokracji, legł w gruzach. Władzy sądowniczej odbiera się właśnie niezależność. Trybunał Konstytucyjny, dotąd stojący na straży prawa i Konstytucji, przejęty przez PiS stał się fasadą. Trwa pełne upolitycznienie sądów i podporządkowanie ich partii rządzącej. To faktyczny efekt ustaw przygotowanych przez PiS. Prezydent Duda „heroicznie” wetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ale jednocześnie podpisuje szkodliwą ustawę o ustroju Sądów Powszechnych. Zresztą, jak się okaże za kilka miesięcy, z niewielkimi poprawkami, nie wnoszącymi niczego istotnego co do zasad – zawetowane ustawy, zgodnie z oczekiwaniami PiS, podpisze.

4
Przeciwko temu zamachowi na wolność i demokrację, po raz kolejny budzi się energia Polaków. Ludzie spontanicznie protestują przed sądami w całej Polsce. Pokojowo, paląc świece, składając kwiaty, czytając Konstytucję… Nikt ich nie inspiruje, nie ma w tym żadnej polityki. To wspaniały moment, a jednocześnie przerażający – jak można doprowadzić do sytuacji, w której Polacy muszą bronić swoich praw i wolności przed legalnie wybranym rządem?! Uczestniczę w manifestacjach, zastanawiając się nad tym wszystkim.
W Warszawie uczestniczę w Radzie Krajowej PO. Chciałoby się kreować nowe rozwiązania, nowe idee i pomysły. I to robimy, i o tym mówimy, ale na plan pierwszy wybija się, bo po prostu musi, krytyka PiS. – Żeby wolność projektować, trzeba ją najpierw obronić. Dla wolności rządy PiS to bardzo trudny czas. Przez te ostatnie kilkanaście miesięcy z niedowierzaniem patrzymy, co można zrobić z Polską, wolnością, niezależnością. Jak można budować z Polski pośmiewisko na świecie. Mamy w Polsce do czynienia z ekipą podpalaczy, którzy chcą konfliktu, niechęci, zła. Rządów, które są agresywnym atakiem na wolność –Grzegorz Schetyna powiedział to, o czym wszyscy myślimy.  
Zapadła decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE nakazująca zaniechanie wycinki Puszczy Białowieskiej. Ale nie jest ona respektowana przez rząd PiS, który w typowo ksenofobicznym i charakterystycznym dla siebie stylu oblężonej twierdzy uważa, że wszyscy wokół są źli i nie mają racji. Rację ma wyłącznie PiS, wbrew argumentom, wbrew wszystkim i wszystkiemu. Cały świat przeciwko dobremu PiS!
 
Sierpień
Wakacje nie kojarzą się z polityką. Ale w tym roku na wszystkich spotkaniach dożynkowych, świętach gmin i miast, ludzie z troską pytali i komentowali to, co dokoła się dzieje. Wiele w tych rozmowach niepokoju i pytań o przyszłość. Wiele niepewności i prawdziwego strachu… Nie myślałam, że w wolnej Polsce dożyjemy takiego czasu…

21083294 1451574151586166 7660231334303266142 o
 
Wrzesień
Do Tarnowa z orszakiem i przy fanfarach przyjeżdża premier Szydło Beata, by odtrąbić sukces, jakim niewątpliwie jest otwarcie nowoczesnej instalacji poliamidu w Zakładach Azotowych. Wspaniale! Pogratulowałabym pierwsza, gdyby nie fakty następujące: to jeszcze za koalicji PO-PSL zarząd Grupy Azoty przygotował cały projekt (z finansami włącznie) i podał następcom jak na tacy. Tymczasem kolejni prezesi, nominaci PiS, nie byli w stanie zrealizować go w terminie. Prawie rok obsuwy! Niczym nieuzasadnionej, poza ignorancją. Ale o tym premier milczy jak zaklęta.
No bo nie ma to jak podpiąć się pod sukcesy poprzedników, jednocześnie przykrywając obecne problemy, wynikające z nieudolności i błędnych decyzji, prawda pani premier?
Przy okazji warto pochylić się nad kondycją Grupy Azoty, która straciła sporo fachowców, sprzedaż nawozów leży na całej linii, szczodrze finansowani są sportowcy z Dolnego Śląska, a spadający z karuzeli stanowisk kolejni pisowscy nominaci opuszczają Tarnów z kieszeniami pełnymi odpraw. Z firmy wypływają miliony złotych.
Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, wspólnie z policją i MORD organizuję i uczestniczę w akcji „Bezpieczny powrót do szkoły”. Dzieciaki i ich bezpieczeństwo są najważniejsze!

6
A propos dzieciaków, a dokładnie dzieci i młodzieży szkolnej. Wraz z tysiącami rodziców i nauczycieli protestuję przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wiem, że to ma sens, chociaż deforma edukacji staje się faktem. Czuję się bezsilna, podobnie, jak wszyscy wokół mnie. Dlaczego nikt nas nie słucha? Dlaczego podejmuje się szkodliwe decyzje w tak newralgicznym obszarze, jakim jest nauczanie i wychowanie młodzieży? Dlaczego nie ma dyskusji i rozmowy na argumenty? Wkrótce, tak dzieciom, rodzicom, jak i nauczycielom deforma odbije się czkawką. Marna to będzie dla mnie satysfakcja, gdy mury szkół opuszczać będą ludzie nieprzygotowani do życia we współczesnym świecie, kiedy tysiące nauczycieli będzie zwalnianych, inni zmuszeni zostaną do wcześniejszej emerytury, a deklarowane podwyżki pozostaną w sferze nieustannych obietnic.
Do tego zapada ostateczna decyzja MEN, skutkująca tym, że dzieci niepełnosprawne nie będą mogły korzystać z nauczania indywidualnego w szkole!!! To skandal i rzecz nieprzystająca do jakichkolwiek standardów współczesnego świata, do etyki i molarności oraz – raz jeszcze powtórzę - zwykłej, ludzkiej przyzwoitości.
Jakby tego wszystkiego było mało, wybucha afera billboardowa. Rząd za publiczne - nasze, moje i Twoje pieniądze - funduje sobie milionową kampanię mającą przekonać do skandalicznej reformy sądownictwa. To nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z prawem. Ciekawe, co z tym zrobi upolityczniony wymiar sprawiedliwości?
Na marginesie: Grupa Azoty wydała na ten cel 14 mln zł.
                                                                  
Październik
Mam sporą satysfakcję, bo z mojej inicjatywy (dzięki dyr. Ewie Witeckiej!) jeden z najwspanialszych mieszkańców naszego miasta dostaje tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa. Mowa o pułkowniku Jerzym Pertkiewiczu, którego życiorys winien być wzorem dla każdego Polaka, tarnowianina, patrioty. Piękna postać!

9
Miałam także przyjemność w imieniu ministra Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, wręczyć p. pułkownikowi Honorową Odznakę za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Gratuluję Panie Pułkowniku!
Trwa fundowany przez rząd PiS i nieudolnego ministra zdrowia (wkrótce dymisjonowanego) Konstantego Radziwiłła, rozkład systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Powołana sieć szpitali wyklucza część placówek i powoduje brak konkurencyjności, co wkrótce odbije się na jakości opieki medycznej. Opieka całodobowa i świąteczna trafia do wybranych szpitali z sieci. W Tarnowie skutkuje to m.in. ograniczeniem punktów opieki całodobowej (nie ma jej w dotychczasowych przychodniach), a np. mieszkańcy Mościc muszą przejechać całe miasto, by z takiej opieki skorzystać. Szczególne „podziękowania” należą się za to posłom PiS - także tym z Ziemi Tarnowskiej!
Rozpoczyna się też protest lekarzy rezydentów, którzy buntują się przeciwko nienormalnie długiemu czasowi pracy i skandalicznie niskim płacom.
Uchwalona zostaje ustawa „O finansowaniu zadań oświatowych”. Fatalna i szkodliwa! W największym skrócie oznacza, że: to kurator, czyli osoba zaufana ministra edukacji, decydował będzie, który nauczyciel „zasłużył” na podwyżki, bowiem oceniana ma być postawa etyczno-moralna nauczyciela; awans zawodowy wydłuży się o 5 lat; pieniędzy w subwencji oświatowej nie przybędzie, więc, aby komuś dać podwyżki, komuś innemu trzeba będzie odebrać; dzięki moim poprawkom odstąpiono od pomysłu, by zmienić sposób wypłat, na czym w 2019 roku nauczyciele mogli stracić jedną pensję.
21 października w Łodzi ogłaszamy „totalną propozycję” czyli program dla samorządów. Ciekawy, ważny, dopracowany dokument. Nie słyszeli Państwo? Pewnie dlatego, że natychmiast rządzący wymyślili rekonstrukcję rządu, która będzie się ciągnąć kilkumiesięcznym serialem, a nasze bystre media oddadzą się mu bezkrytycznie. Zapomną też o głodujących rezydentach, bo kto by się czym innym zajmował, skoro tak interesujące spekulacje można uruchomić: odejdzie Macierewicz czy nie?
 
Listopad
Organizuję kolejny w Tarnowie Klub Obywatelski. Tym razem gościem jest Borys Budka i tym razem obywa się bez zadymy narodowców. Uff… Jest za to dobra atmosfera i żywa dyskusja o sprawach dla Polski najważniejszych.
Z ogromną radością uczestniczę w X Jazz Contest Festiwal, trochę moim dziecku, bo pomagałam przy narodzinach i służę pomocą przy każdej edycji. Przez tych 10 lat festiwal stał się wizytówką Tarnowa. Organizatorzy docenili moje zaangażowanie i przyznali mi wyróżnienie.  Dziękuję. Ta nagroda zobowiązuje mnie do dalszych wytężonych wysiłków. Na pewno ich nie zabraknie.

7
Jest też i smutno. Prezydent Duda podpisuje, nieznacznie tyko zmienione, zawetowane wcześniej ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jeszcze raz okazuje się notariuszem jedynie słusznej partii, a nie prezydentem ponad podziałami, prezydentem wszystkich Polaków. Smutno, ale nie zaskakująco.
Można ogłosić koniec demokracji w Polsce. Nie ma niezależnej trzeciej władzy. Być może niektórym wydaje się, że to pojęcia abstrakcyjne, nie mające przełożenia na życie obywatela. Nic bardziej błędnego. Wypada tylko nam życzyć, byśmy nie musieli przekonywać się o tym na własnej skórze.
Oczywiście reaguje Unia Europejska. Uznaje, że reforma sądownictwa w kształcie uchwalonym przez PiS i podpisanym przez prezydenta urąga wolności i demokracji. Rozważa uruchomienie artykułu 7 Traktatu (ostatecznie zostanie on uruchomiony!). Tego jeszcze w Unii nie było.
 
Grudzień
Przyłączam się do społecznej akcji #Tarnówchcekultury. To protest przeciwko zbyt niskiemu budżetowi przeznaczonemu na kulturę w 2018 roku i jednocześnie żądanie potraktowania kultury poważnie oraz z należytym szacunkiem. Akcja przyniesie efekt, w budżecie znajdą się dodatkowe środki. Brawo społecznicy!

10
Jak co roku o tej porze pomagam Polakom mieszkającym na Ukrainie. Organizuję zbiórkę  i wysyłkę darów.
W Platformie Obywatelskiej prowadzone są wybory wewnętrzne. Mam wielki zaszczyt po raz trzeci zostać wybraną do Zarządu Krajowego.

25396263 10155403866128740 7120064127922538116 n
Majstrowania w Kodeksie Wyborczym przez PiS ciąg dalszy. Wszystko po to, by za pomocą matematyki i geografii zawłaszczyć samorządy! Zlikwidowano głosowanie korespondencyjne. Skandal! Zamiast iść w dokładnie odwrotnym kierunku – działać na rzecz zwiększania frekwencji, wzmacniania postaw obywatelskich - wyklucza się z wyborów tych, którzy osobiście głosować nie mogą. W efekcie przywrócono głosowanie korespondencyjne jedynie dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością, co znacznie ogranicza korzystających z tej formy dotychczas. Ale jest w ustawie coś jeszcze groźniejszego: możliwość manipulowania przy kartach do głosowania! To nie żarty. Może PiS już zna wyniki wyborów?
Składamy kolejne wotum nieufności wobec premier Szydło Beaty. Zgodnie z przewidywaniami wniosek upadł. Nie minęło jednak kilka dni i także pani premier upadła - decyzją szefostwa PiS. To efekt tzw. rekonstrukcji rządu. Wizerunkowo wymieniono najbardziej nieudolnych i mających niskie notowania sondażowe ministrów. Patrząc na następców nasuwa się niestety jedno: zamienił stryjek siekierkę na kijek…
 
Kończąc ten przegląd minionego roku i mojej w nim aktywności, chcę podkreślić, że w swoim biurze spotkałam się z tysiącami tarnowian. I że te spotkania dały mi wiarę w to, że Polska nie tyle może, ile musi się zmienić. Tym razem naprawdę na lepsze. Że takie właśnie jest wielkie społeczne oczekiwanie.
Spotkania i rozmowy są dla mnie także zachętą do dalszej, intensywnej pracy parlamentarnej, w regionie i Tarnowie. Nadają tej pracy sens. Dziękuję za każde z nich, za każdą rozmowę.
Cały 2017 rok był czasem podróży. Odwiedziłam (wraz z koleżankami i kolegami posłami) powiaty we wszystkich 16 regionach. Podczas spotkań oraz Klubów Obywatelskich rozmawiałam z przeróżnymi ludźmi, o różnych przekonaniach, o różnych wizjach Polski. Nie były to łatwe rozmowy, ale zwykle kończyły się życzeniami: nie poddawajcie się!
Mam nadzieję, że 2018 rok będzie dla nas lepszy. Kluczowym momentem będą wybory samorządowe. Już teraz proszę Was o uczestnictwo i dobre, mądre wybory. Dla nas, dla naszych dzieci, dla Tarnowa, dla Polski. Musimy się zmobilizować i być razem. Nie dajmy się zwariować.
 
Urszula Augustyn
posłanka na Sejm RP
konf
Dziś w Sejmie odbyła się konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego PO RP z udziałem posłanek Urszuli Augustyn i Krystyny Szumilas. Konferencja dotyczyła zapowiadanych na 2018r., a wciąż nie zrealizowanych podwyżek dla nauczycieli.  Mimo iż kończy się styczeń nie wskazano źródeł oraz wysokości podwyżek. Nie wiadomo też od kiedy wejdą w życie. Więcej - wiele wskazuje na to, że podwyżki te zostaną sfinansowane z kieszeni nauczycieli. Posłanki zaprosiły Panią Minister na posiedzenie połączonych Komisji Edukacji Narodowej i Komisji Samorządu Terytorialnego, w celu wyjaśnienia wątpliwości.
Projekt Polska Seniora to największe w Polsce konsultacje programu senioralnego. Posłanki Platformy Obywatelskiej oraz znani i lubiani seniorzy odwiedzaja wszystkie województwa, wiele powiatów i gmin - po to, by spotkać się z seniorami, wymienić pomysły i doświadczenia, posłuchać spostrzeżeń i uwag.
Na zaproszenie posłanki Urszuli Augustyn do Tarnowa przyjechały posłanki Anna Wasilewska oraz Bożena Szydłowska.


26952171 940459076104335 3495476541110884297 osenior26962482 940459012771008 7082059300374734099 o
A to nowina! Oto Pagacz Ryszard, nowy szef tarnowskiego oddziału PiS, tworzył będzie terenowe komitety PiS przy każdej radzie osiedla. Powtórzę to raz jeszcze, dla jasności i gdyż bowiem strasznie mi się to podoba, chociaż uwierzyć nie mogę: TERENOWE KOMITETY PiS PRZY KAŻDEJ RADZIE OSIEDLA. Pierwsze skojarzenie: wraca Podstawowa Organizacja Partyjna (POP). Co za fascynujący pomysł, co za piękna idea! Taka wolnościowa w swojej wymowie, wyraźnie idąca naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa obywatelskiego, otwartego, pozarządowego, stowarzyszeniowego, samorządowego. No, cymes!

Jak to będzie szło? Otóż, najpierw przewodniczący Pagacz zbierze w każdym osiedlu 15 prawych i sprawiedliwych i do partii ich zapisze. Jak już ich zbierze i zapisze, będą sobie oni, ci prawi i sprawiedliwi, w osiedlowych radach „poprawiać współpracę z radnymi”, że za radiem RDN zacytuję p. Ryszarda.

I bardzo dobrze, że tak będzie, bo powiedzmy to sobie wprost - te osiedlowe rady to twór jakiś jest dziwaczny. Niby ideowcy i działacze, niby coś tam robią dla współmieszkańców, ale podejrzani przecież, bo w większości nie zapisani do partii PiS. I nie wiadomo, co im się tam, w tych ich głowach osiedlowych kłębi. Dlatego właśnie wyraźnie potrzebują pokierowania, wskazania jedynie słusznych dróg, inaczej: jawnej współpracy JW.

Bez tej współpracy z komitetami terenowymi partii PiS, oni, ci radni osiedlowi, nie wiedzą, co jest, a co nie jest dobre? Czego ludzie oczekują i potrzebują? Na co liczą? Wiadomo przecież powszechnie, że taką wiedzę ma i ją szerzy partia PiS. Szerzy i jednocześnie walczy z błędami i wypaczeniami, ze stonką i biedronką, z imperializmem unijnym (tu warto wspomnieć słynne zwycięstwo partii PiS z UE: 1-27), z obcymi, którzy tylko czyhają, by skoczyć do gardła, z kastami i rozlicznymi zbójami. Siarką i żelazem wypala PiS zło we wszechświecie. Teraz czas wypalić je w osiedlach, dotychczasowym wichrzycielom mówiąc stanowcze nie!

Tak moi drodzy, działacze osiedlowi, już wkrótce przed Wami tytułowy toast w wykonaniu terenowych komitetów PiS. A potem: JW znów nadaje…

Ikona Rozhdestva Hristova
"... I potrzeba Betlejemskiego Światła Pokoju w naszej Ojczyźnie. (...) Czy to światło może sprawić byśmy na nowo stali się zdolni razem pracować? Działać? Modlić się? Wyzbyć się podejrzliwości i pogardy? Nauczyć się szacunku dla drugiego? Nabrać do siebie zaufania? Odnaleźć się we wspólnocie? Budować razem i cieszyć się ze wspólnego dobra? Szanować ład i prawa, które nas wszystkich wiążą, a nie je nadwyrężać?" (Prymas Polski Abp. Wojciech Polak)

Tego życzę Wam na święta.

Urszula Augustyn

ua

Cieszy mnie ten tytuł, bo jestem z festiwalem Jazz Contest od jego narodzin. Pomysł i formuła należą do Piotra Pociaska, który dzięki pasji i miłości do jazzu zgromadził wokół siebie oddanych ludzi i całą (ogromną!) robotę wykonał.  No, ale swoje trzy grosze dołożyłam…

Jazz to muzyka pełna emocji i ekspresji. Niełatwa, ale satysfakcjonująca i dla wykonawców, i dla słuchaczy. Zawsze krnąbrna, kontestująca, odważna. Inspirująca. Zawsze pod prąd i w kontrze. W Tarnowie wyjątkowo dobrze zadomowiona. Odkąd pamiętam, nasze miasto pulsowało jazzowymi rytmami.

Dlatego, kiedy przed jedenastu laty profesor Piotr zgłosił się z pomysłem jazzowego festiwalu i prośbą o pomoc w organizacji, nie wahałam się ani chwili. Przetarliśmy ścieżki i pozyskaliśmy finanse od dobrodziejów i instytucji. I poszło. Do dziś rokrocznie wręczam nagrodę dla największej osobowości muzycznej regionu.  Bo Festiwal Jazz Contest to nie tylko koncerty gwiazd światowego formatu, ale też warsztaty i konkursy dla młodych muzyków. Pokłosiem tego edukacyjnego działania jest dobrych kilka nazwisk, które już bardzo poważne liczą się na jazzowej scenie. Laureaci pierwszych edycji Jazz Contest nagrywają płyty z najlepszymi polskimi jazzmanami, tworzą swoje autorskie projekty muzyczne, koncertują, są nagradzani. Z drugiej strony miłośnicy jazzu mogą na żywo posłuchać takich gwiazd, jak: Kenny Garrett, Karen Edwards, Terrence Blanchard, Billy Harper, John Scofield, Calvin Weston i wielu, wielu innych.

Odbyło się już dziesięć edycji Festiwalu. W tym czasie Jazz Contest stał się wizytówką Tarnowa. Jest imprezą świetnie ocenianą i postrzeganą nie tylko w środowisku muzycznym. To marka sama w sobie.

jazz

Jest mi niezmierni miło, że mogę dalej pomagać. Cieszę się bardzo z wyróżnienia, jakie z rąk organizatorów otrzymałam na 10. jubileuszowym Festiwalu.  Dziękuję. Ta nagroda zobowiązuje mnie do dalszych wytężonych wysiłków. Nie zabraknie ich…

Ikona Rozhdestva Hristova

Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.

Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

… Przepiękne słowa uroczej pastorałki Czerwonych Gitar. Nucę ją cały czas, nawet nie wiedząc o tym. Magia! A za oknem zmierzch. Wyglądam śniegu i pierwszej gwiazdki.

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Jeszcze jedna stara bombka, którą pamiętam z dzieciństwa. I smakowity cukierek w szeleszczącym papierku. I gwiazdki wycinane z wielobarwnej bibuły. A tu lukrowy sopel. Kolorowe światełka opasują drzewko. Gęsta, pachnąca jodła skrzy się radością.

Cud tuż za progiem. Dziś narodzi się Jezus!

Ale, ale… jeszcze postna kolacja. Grzyby, kapusta, uszka, pierogi, buraczki, ziemniaki, karp, fasolka, pszenica, migdały, ser… Chyba jest dwanaście! Bo przecież jeszcze wabi obłędnie pachnący susz w kompocie.

Sianko i cytrusowe świece. Opłatek. Świąteczne nakrycia. Z tym jednym, które zawsze czeka, bo a nuż ktoś nas odwiedzi. Niepowtarzalne zapachy wciskają się w każdy kąt domu, otulają go. Nas otulają. Dużo śmiechu, rozmów i radości. Śpiewamy kolędy. Składamy sobie życzenia. Wspólnota i bliskość. Pod choinką paczuszki z prezentami. Kto je tu podrzucił?  

Niebo Ziemi, Niebu Ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia…

Mróz skrzypi pod nogami, czerwieni policzki i nosy. Przez ciemną noc przebija się zarys kościelnej wieży. Zaraz najpiękniejsza msza. Pasterka.

Cud! Właśnie rodzi się Jezus! I mówi do nas piękne i mądre słowa: Bądźmy razem. Budujmy wspólnotę. Szanujmy się. Miłujmy. Ufajmy.

No właśnie… Tylko tyle, czy aż tyle?

Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Życzę Wszystkim spełnionych Świąt. Uśmiechniętych. Zdrowych. Wspólnych.

Urszula Augustyn
ulaDobiegł końca proces wyborów wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej. Posłanka Urszula Augustyn po raz trzeci została członkiem Zarządu Krajowego PO RP, a także członkiem Zarządu Regionu Małopolskiego.
54. posiedzenie Sejmu RP odbywało się w dniach od 12 do 15 grudnia. 
Posłanka Urszula Augustyn wzięla udział w dyskusji nad przedstawionym przez Prezesa Rady Ministrów programem działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.


 

Majstrowanie PiS-u przy ordynacji wyborczej jest wyjątkowo obrzydliwe i skandaliczne. Ale przecież nie zaskakujące i typowe dla tej partii, zakorzenionej myśleniem, stylem uprawiania polityki i metodami działania w najgorszych momentach komunistycznej Polski. Cel jest jeden: pełne upartyjnienie samorządów i podporządkowanie ich chorym koncepcjom PiS. To totalitarne zakusy!

Nie trzeba geniusza, by zauważyć, że wprowadzenie małych, trzymandatowych okręgów w wyborach do sejmików ma na celu wyeliminowanie z życia samorządowego mniejszych partii i ugrupowań. Małe okręgi spowodują, że mniejsze partie nawet jeśli przekroczą 5-procentowy próg wyborczy i tak będą bez szans na zdobycie mandatu. Żadna magia, prosta matematyka proporcjonalnej ordynacji wyborczej.  

A to tylko jedna z planowanych zmian. Za tym idzie likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych. Tymczasem JOW-y to sól demokracji. W małych miastach i gminach ludzie głosują na autentycznych liderów, samorządowców pełną gębą, ludzi, których znają, którym ufają i których łatwo mogą rozliczyć. Teraz w to miejsce wejdzie PiS ze swoimi anonimowymi postaciami, których jedyną zasługą i kompetencją jest pełna podległość partyjnej wierchuszce, pociągającej za sznurki w gabinetach na Nowogrodzkiej.

Oczywiście, taki drobiazg jak pominięcie przy planowaniu zmian w Ordynacji Wyborczej zdania ekspertów i brak jakichkolwiek konsultacji nikogo już nie może dziwić. To cecha charakterystyczna PiS, które każdy odrębny głos traktuje jak zamach stanu. To typowe zachowanie zakompleksionych i słabych ludzi. Syndrom oblężonej twierdzy.

Za tym idzie deprecjonowanie demokratycznych procedur i instytucji, zarzucanie ekspertom czynów niecnych, kompletnie absurdalnych, rodem z kosmosu. Ale co tam! Kłamstwo wiecznie powtarzane, w końcu zyskuje status prawdy. Jak to powiedział pewien polityk PiS: nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

Manipulacja odbywa się za pomocą klasycznego dla totalitarnej władzy języka propagandy, złożonego wyłącznie z insynuacji nie popartych jakimikolwiek dowodami. Bo przecież to zupełnie jasne, że PKW to jakiś ciemny układ grożący Polsce! Celem tej manipulacji jest  oczywiście odebranie kompetencji PKW i zakwestionowanie niezależności wyborczych sędziów. Po co? Otóż po to, by ich miejsce zajęli kandydaci PiS, dla których jedynym kryterium – poza oczywistą podległością i dyspozycyjnością wobec posła Kaczyńskiego Jarosława – jest wykształcenie wyższe. 7 na 9 członków PKW miałby wybrać Sejm!!!!

Wszystkie te działania to oczywista zemsta za dotychczasowe porażki w wyborach samorządowych i desperacka próba zwycięstwa za wszelką cenę. Cenę wysoką, bo równą zniszczeniu demokratycznej idei i procedur.

Demokracja jest krucha, musimy jej bronić. Nie dajmy się zwieść goebelsowskiemu językowi propagandy. Wizja państwa PiS to nic innego, jak pełne upartyjnienie samorządowej Polski. Cała władza w ręce partii. Naszej, jedynie słusznej PiS partii.

 • Likwidacja JOW i ordynacja proporcjonalna zamiast większościowej w gminach, oznacza, że w miejsce autentycznych liderów, uczciwych i rzetelnych samorządowców, wejdzie PiS ze swoimi anonimowymi postaciami, których jedyną zasługą i kompetencją jest pełna podległość partyjnej wierchuszce pociągającej za sznurki w gabinetach na Nowogrodzkiej.
 • Trzymandatowe okręgi to nic innego, jak wyeliminowanie z życia samorządowego mniejszych partii i ugrupowań.
 • Miejsce niezależnych sędziów PKW zajmą kandydaci PiS, których najważniejszą kompetencją jest pełna podległość i dyspozycyjność wobec posła Kaczyńskiego Jarosława, a jedynym wymogiem wykształcenie wyższe. 7 na 9 członków PKW miałby wybrać Sejm!!!!
pertkiewicz1


Pułkownik Jerzy Pertkiewicz dołączył do grona honorowych obywateli Tarnowa. Wyróżnienie odebrał podczas wspólnej, uroczystej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu, która odbyła się 30 października w tarnowskim Ratuszu. – Jest to dla mnie niezmierny zaszczyt jako człowieka, który nie z urodzenia, ale z wyboru zamieszkał w Tarnowie – podkreślał pułkownik Pertkiewicz.

Jerzy Pertkiewicz „Drzazga”. Urodzony w 1920 roku na Kresach. Doktor farmacji. Żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej. Harcmistrz i Harcerz Rzeczypospolitej, Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jego los i dzieje pisane są pięknymi zgłoskami…Pełny życiorys Jerzego Pertkiewicza:

urodził się 25 lutego 1920r. w Czortkowie nad Seretem – (województwo tarnopolskie), doktor farmacji, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim ”Drzazga”), pułkownik w stanie spoczynku, harcmistrz i Harcerz Rzeczypospolitej, Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W latach 1929 – 1938 uczył się w Gimnazjum Humanistycznym im. Adama Asnyka w Kaliszu, a po maturze zgłosił się do szkoły podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Przed wybuchem II wojny światowej otrzymał przydział mobilizacyjny do 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, w którym w stopniu plutonowego podchorążego objął dowództwo plutonu strzeleckiego 4. kompanii 2. batalionu.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku walczył ze swoim pułkiem w rejonie Uniejowa, Łęczycy i Kutna oraz w bitwie nad Bzurą. Dwukrotnie lekko ranny 10 września w walce na bagnety o Sierpów zdobył wraz ze swoim plutonem niemiecki karabin maszynowy i wziął do niewoli jeńców. Sześć dni później, przeprawiając się wraz z pułkiem przez Bzurę, pluton Pertkiewicza wpadł w zasadzkę. Dzięki odwadze i silnej woli oraz umiejętnościom dowódcy, plutonowego podchorążego Pertkiewicza, wydobyli się z okrążenia.

Kolejnym etapem walk 29 PSK i podch.  Pertkiewicza była Warszawa.  22 września na Bielanach pluton został ostrzelany, a dowódca Pertkiewicz ranny. Ponownie zostaje ranny, tym razem ciężko, w czasie obrony stacji Warszawa Zachodnia. Przez kilkadziesiąt godzin ranny pozostaje na polu walki, po czym trafia do szpitala, w którym przez przypadek pracuje matka Plutonowego w ramach wojskowej służby kobiet. Po miesięcznej kuracji plut. podch. Pertkiewicz, unikając niemieckiej niewoli ucieka ze szpitala do Kalisza, aby wziąć udział w konspiracyjnej odbudowie Pułku Strzelców Kaniowskich.

1.      Tarnów

Wysiedlony z Kalisza trafia wraz z rodziną do Tarnowa.

Po przyjeździe do Tarnowa ojciec podchorążego, również działający w konspiracji (ps. „Zbudowski”) objął kierownictwo w aptece im. T. Kościuszki. Syn Jerzy pracował w niej jako laborant. 12 lutego 1940 r. Jerzy Pertkiewicz przystępuje do miejscowej komórki Związku Walki Zbrojnej i przyjmuje pseudonim „Drzazga”. Kwatermistrzostwo z Komendy Okręgu ZWZ zwróciło się do podchorążego Pertkiewicza z poleceniem zorientowania się w stanach zapasu środków opatrunkowych, znieczulających, przeciwbólowych, również w innych aptekach w celu wykorzystania tych środków dla mieszkańców Tarnowa w razie bombardowania miasta. Ze względu na działalność ojca i syna apteka stanowiła konspiracyjny punkt kontaktowy i miejsce kolportażu prasy podziemnej. Gromadzili oni w swojej aptece środki medyczne i opatrunkowe, a następnie przekazywali do innych punktów konspiracyjnych.

Dla Tarnowskiego Inspektoratu Armii Krajowej rozpoczęcie akcji „Burza” było celem najwyższej wagi, a dla podchorążego Pertkiewicza rozkazem do kolejnych wojennych działań. Po rozpoczęciu Akcji Pertkiewicz dostaje przydział do 16 pułku piechoty Armii Krajowej
i zostaje dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina” w batalionie „Barbara”. Trzymiesięczny szlak bojowy batalionu „Barbara”16 pp AK, w którym brał udział Jerzy Pertkiewicz rozpoczął się pierwszą akcją, która miała miejsce 16 sierpnia 1944 r. pod Gilową Górą.

Przez wiele miesięcy 1944 r. uczestniczył w partyzanckich operacjach w ramach akcji „Deszcz”. W obwodzie tarnowskim walczył w okolicach wsi Dobrocin, Gilowa, Jamna, Joniny, Machowa, Podlesie, Polichty, Świniogóra, Ratówki, Rzepiennik Strzyżewski, Zalasowa, Żurowa.

17 października 1944 r. na wniosek lekarza batalionowego, podch. Pertkiewicz zostaje zwolniony z 16 pułku piechoty AK ze względu na stan zdrowia.

Dwa miesiące później, za wkład w walkę zbrojną z okupantem, awansowany do stopnia podporucznika przez krakowskiego komendanta okręgu AK na wniosek dowódcy tarnowskiego inspektoratu Stefana Musiałka – Łowickiego ps. „Mirosław”.

Po wojnie Jerzy Pertkiewicz pozostał w Tarnowie.

W latach 1945 – 1948 Jerzy Pertkiewicz studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu dyplomu magistra farmacji ponownie podjął pracę w aptece w Tarnowie, a od roku 1949 objął kierownictwo apteki im. Tadeusza Kościuszki aż do 1979 r.  W tym samym roku w Akademii Medycznej w Krakowie Pan Pertkiewicz uzyskał tytuł doktora w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach 1980 – 1982 pracował jako kierownik Apteki Szpitalnej
w Dąbrowie Tarnowskiej, a następnie przez dwa lata – 1983/1985 Apteki Szpitalnej
w Tuchowie. Przez cztery lata 1985/89 pełnił funkcję starszego inspektora do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.

Za pracę w dziedzinie farmacji w roku 1974 w krakowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Pan Pertkiewicz otrzymał medal im. Ignacego Łukasiewicza. Jest autorem książki „Aptekarstwo polskie na obszarze byłej Galicji w świetle obowiązującego ustawodawstwa z lat 1772 – 1914”.

Jest współautorem książki „Tarnów – Stare Miasto” cz. I. Mieszka w nim do dziś. Mimo wieku (97 lat) jest mocno zaangażowany w życie miasta, w działalność Koła Tarnów, Światowego Związku Żołnierzy AK, w życie tarnowskich szkół, a zwłaszcza XVI Liceum, które nosi imię Armii Krajowej.

W czerwcu 2015 r.  napisał książkę pt. " Dzieje plutonu partyzanckiego " REGINA II"
z batalionu " Barbara" 16 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej"

2.      Młodzież

W 2007 roku z inicjatywy m. in. płk. Jerzego Pertkiewicza, XVI Liceum Ogólnokształcące, które od wielu lat prowadziło klasy wojskowe, przyjęło imię Armii Krajowej. Również
z inicjatywy płk. Jerzego Pertkiewicza wraz z nadaniem imienia Żołnierze AK ufundowali szkole sztandar na rewersie, którego znajduje się napis Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. Tym samym szkole został przekazany testament pokoleniowy „Semper fidelis - Deo, Honori, Patriae, Litteris, który szkoła realizuje w formie programu patriotycznego pn. „Jak współcześnie kochać Ojczyznę”. W realizacji programu bardzo intensywnie uczestniczy płk Jerzy Pertkiewicz. Spotyka się z uczniami, uczestniczy w lekcjach historii, wieczornicach, dniach otwartych szkoły, w Dniu Kadeta, święcie patrona szkoły, w uroczystościach patriotycznych szkolnych i miasta Tarnowa, których organizatorem jest XVI Liceum. Mimo wieku, zawsze znajdzie siłę, aby powiedzieć kilka słów o minionej historii, o wartościach, którymi należy się kierować w życiu, aby być szlachetnym i wartościowym człowiekiem. Zawsze dobro ojczyzny stawia na pierwszym miejscu i tę ideę przekazuje wszystkim słuchaczom, tym najmłodszym i tym najstarszym.

W 2013 r. płk Jerzy Pertkiewicz opiekun Partyzanckiego Sztandaru Batalionu Barbara 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz mjr Zbigniew Banaś Prezes ŚZŻAK Koła Tarnów przekazali szkole pod opiekę dwa sztandary Partyzancki 16. Pułku oraz Sztandar Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej Tarnów Tama.

Pan Pertkiewicz przekazując sztandar zwrócił się do uczniów XVI LO z takimi słowami:

„Moi młodzi Przyjaciele, sztandar to rzecz święta!

Jego miejsce tkwi gdzieś pomiędzy hymnem narodowym, a przysięgą wojskową. Proszę Was pamiętajcie, że Ci, którzy Wam sztandary przekazują, wszystko co najświętsze Ojczyźnie ukochanej oddali.  Tym samym czynię was spadkobiercami idei akowskiej”.

To słowa płk Pertkiewicza, wielkiego człowieka i wielkiego autorytetu, budującego pamięć historyczną, posługującego się piękną polszczyzną, o szlachetnym sercu, szczególnie kochającego młodzież, twórczego, aktywnego i młodego duchem, o niepowtarzalnej kulturze osobistej, pełnego empatii i zaangażowania w historię, dzieje żołnierzy AK, historię ukochanego Tarnowa, a przede wszystkim otwartego na drugiego człowieka.

Jego mieszkanie przy ul. Ujejskiego w Tarnowie, oprócz tego, że jest pełne rodzinnych pamiątek, odznaczeń, dyplomów, podziękowań, gratulacji, jest zawsze pełne gości. Rozbrzmiewa radością i uśmiechem młodych ludzi, ogrzane dobrą herbatką, nad którą unosi się zapach domowego soku i pysznego, wg starych receptur pieczonego ciasta, a zwłaszcza ciepłem Gospodarza witającego ze szczerą radością, każdego, kto chce posłuchać minionych dziejów nie tylko historycznych, ale osobistych przeżyć Druha Pertkiewicza - 97 lat.

3.      Harcerz

Przebieg służby harcerskiej

1930-1938 3. Kaliska Drużyna Harcerzy im H. Sienkiewicza

1938-1939 Starszoharcerski Krąg przy Szkole Podchorążych Rez. W Szczypiornie
1957 - Powrót do służby harcerskiej i tworzenie odrodzonych po zjeździe łódzkim struktur harcerskich drużyn i KH na terenie Tarnowa.
1958-1960 członek komendy hufca i równocześnie drużynowy 13 Tarnowskiej Pożarniczej Drużyny Harcerzy.
1960-65 prowadził corocznie grupę harcerzy hufca tarnowskiego w pieszych Rajdach Świętokrzyskich organizowanych przez KH Starachowice. Rajdach Braterstwa organizowanych przez 13 TD Harcerek jak też i Rajdach Kurhan kom. Hufca Tarnów.

W 1965 odsunięty od pracy harcerskiej przez ówczesnego, wyznaczonego przez PZPR nowego hufcowego z Kielc hm. Szymkiewicza -za nieprzestrzeganie statutowych zasad świeckości i stosowania metody pracy harcerskiej opartej na dawnej badepowellowskiej

metodzie wychowawczej. Wraz z jego odejściem zaprzestały swą działalność drużyny 13 Tarnowska Pożarnicza Drużyna Harcerzy oraz 21 Tarnowska Akademicka Drużyna Harcerska

Podczas przerwy w oficjalnej pracy instruktorskiej (1965-1978 r.)  jest zapraszany na spotkania do różnych drużyn, by poprowadzić obrzędowe zbiórki, wygłaszać gawędy o ideologii harcerskiej opartej na treści dawnego Przyrzeczenia Harcerskiego.

W 1979 na propozycję ówczesnego hufcowego hm Zbigniewa Kierasa, hm. Mariana Bryndala, i hm Antoniego Berowskiego powrócił do czynnej służby harcerskiej.

Spowodował reaktywowanie Komisji Prób na młodzieżowe stopnie harcerskie t.j. HO i HR dla instruktorów o dłuższym stażu i mających stopień podharcmistrza. Stopień ten (HR) uzyskało ponad 10 starszych i młodych instruktorów, którym przyznawanie odbywało się w sposób obrzędowy, w lasach Trzemeszna i to tylko raz w roku w czasie przesilenia dnia z nocą t.j. około 23 czerwca.

W latach następnych założył Instruktorski Krąg Seniorów Harcerskich - Harcerzy Rzeczypospolitej przy komendzie hufca Tarnów. Początkowo krąg liczył ponad 20 członków lecz z upływem czasu starsi wiekiem seniorzy powymierali i powstała konieczność powołania zastępu „Małolatów" (którzy nie ukończyli jeszcze 55 roku życia), by utrzymać ciągłość pracy kręgu, co trwa dotychczas.

Założony przez hm. Pertkiewicza Krąg Seniorów Harcerskich organizuje coroczne złazy integracyjne początkowo jako krótkie zimowiska w bacówce Brzanka i w Burzynie związane
z obrzędowymi obchodami Dnia Myśli Braterskiej a od 2006 r w Jamnej gdzie jesteśmy organizatorami uroczystości rocznicowych związanych z bitwą AK w 1944r. Złazy te mają nie tylko charakter krajoznawczy, służby dla środowiska, lecz i prowadzący do nawiązania przyjaźni i więzi międzypokoleniowej.

Wraz z powstaniem województwa tarnowskiego powstaje również Chorągiew Tarnowska ZHP z referatem drużyn starszoharcerskich. Druh Pertkiewicz współpracował z nim w dziedzinie wizytacji i utrzymywaniu kontaktów z drużynami z terenu całej chorągwi, organizowaniu kursów dokształcających dla drużynowych i przybocznych jak też przygotowaniu harcerzy
z pierwszych klas licealnych do pełnienia funkcji zastępowych i wyższych.

Podczas istnienia KCH ZHP w Tarnowie został wybrany przewodniczącym Chorągwianego Sądu Harcerskiego.

 

Pan Jerzy Pertkiewicz o sobie:

W miarę przybywania lat mego życia wycofuję się z czynnej pracy instruktorskiej w służbie harcerskiej, lecz nadal pozostaję w dyspozycji władz harcerskich i w miarę możności biorę udział w niektórych dziedzinach i uroczystościach harcerskich. Nadal utrzymuję ścisły kontakt z zaprzyjaźnionymi drużynami uczestnicząc w organizowanych przez nie zbiórkach, ogniskach czy odbierając Przyrzeczenie Harcerskie, przeważnie w miejscach uświęconych krwią poległych Polaków w walce o odzyskanie niepodległości.

W czasie letnich wakacji przyjeżdżają do mnie do domku kampingowego w Rożnowie grupy harcerskie, by w bezpośrednim kontakcie z przyrodą lasem i woda, wieczorem przy ognisku pośpiewać i spędzić czas w harcerskiej atmosferze.

 
50. posiedzenie Sejmu RP odbywało się w dniach od 25 do 27 października. 
Posłanka Urszula Augustyn prezentowała w imieniu Klubu Platforma Obywatelska krytyczne stanowisko ws Ustawy o finansowaniu zadań oswiatowych.


  


Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pupilek lansowany i nominowany przez PiS-owską wierchuszkę na wniosek prokuratury i decyzją sądu trafił za kratki! Nie tylko on, bo w sumie 6 osób, w tym przedstawiciel Grupy Lotos. W tle zarzuty o korupcję, żądania gigantycznych łapówek, powoływanie się na wpływy w spółkach skarbu państwa.

To żaden fake news, chociaż ciężar gatunkowy mógłby na to wskazywać. O sprawie szczegółowo można przeczytać na stronie CBA pod adresem cba.gov.pl

Oto PiS-owska, moralizatorska gęba pełna fałszywych frazesów właśnie pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Maska spadła molierowskim świętoszkom. Tak to właśnie jest, kiedy wydaje się, że wszystko wolno i kiedy brak moralnego kręgosłupa.

Świetny prezent na 90-lecie Zakładów Azotowych w Tarnowie. Cios w wizerunek Spółki. W jej dobre imię.

A zaledwie kilkanaście dni wcześniej z wielkimi fanfarami odtrąbiono otwarcie w Tarnowie Wytwórni Poliamidów II.  Premier przecinała wstęgę i odcinała kupony. Oczywiście zabrakło uczciwości, by przyznać, że to inwestycja wymyślona, zaplanowana i przygotowana przez Zarząd Grupy Azoty sprzed rządów PiS i politycznych przystawek. Brakło też informacji, że uruchomienie instalacji opóźniło się o rok!

Nie było słychać, że nawozy produkowane w Tarnowie praktycznie się nie sprzedają. Nie zająknęła się p. premier, że wyniki giełdowe są słabe – od momentu rządów PiS i obsadzenia stanowisk w Grupie Azoty swoimi ludźmi, Spółka straciła na swojej wartości giełdowej około 3 miliardy złotych!

No cóż, niewygodna prawda w oczy kole. A do uczciwości trzeba odwagi.


Obejrzyj film:


video
 
 
To koszmarnie zły projekt ustawy. Mowa o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Za pomocą narzędzi finansowych można będzie m.in. nagradzać posłusznych pisowskiej władzy nauczycieli, a karcić tych niepokornych. Niespotykany w demokracji precedens i kolejny krok przesuwający nas w stronę dyktatury!

22467670 1491934120883502 861195828293815793 o

To kurator, czyli osoba nominowana przez ministra edukacji, decydował będzie, który nauczyciel „zasłużył” na podwyżki!

Każdy nauczyciel będzie teraz obowiązkowo oceniany co 3 lata. PiS chce lustrować postawę etyczno- moralną pracowników szkół.

Cała ta ustawa to próba znalezienia obiecanych pieniędzy na podwyżki poprzez mieszanie w tym samym garnku. Fakty są bowiem takie, że w ustawie budżetowej na 2018 rok nie zapisano w subwencji oświatowej ani grosza więcej. Więc skąd środki na zadeklarowane podwyżki dla nauczycieli? A mówimy o prawie 2,5 miliarda złotych i to tylko na 5% podwyżki w 2018 roku! Żeby jednym dać, innym trzeba zabrać.

Jednym z pomysłów PiSu jest wydłużenie awansu zawodowego z 10 do 15 lat przy zachowaniu tych samych kryteriów! Czytaj: zaoszczędzenie pieniędzy, które na poszczególnych etapach awansu nauczycielom trzeba wypłacić.

Od stycznia 2019 roku rząd postanowił płacić nauczycielom nie NA, ale ZA miesiąc. Będzie wiec wypłacał pensje co 34 dni i w ten sposób w ciągu roku "nadgoni" pełny miesiąc. Sprytne? Owszem. Przez kilka dni w każdym miesiącu nauczyciel będzie oczekiwał na pieniądze, a rząd będzie obracał nie swoimi milionami, tak jak to robi opóźniając zwrot VATu przedsiębiorcom ( chwaląc się przy tym nadwyżką w budżecie).

I wreszcie przesuwanie podwyżek w czasie. Pani Premier ogłosiła je na 1 stycznia 2018 roku. Minister Edukacji oznajmiła , ze będą od 1 kwietnia, a źródła ZNP podają, ze nie wcześniej niż od 1 maja przyszłego roku. To gdzie jest ta 5 procentowa podwyżka?

Gdy te fakty dotrą do nauczycieli, przebiją się przez propagandową zasłonę PiS, zadowolenia w środowisku raczej nie będzie.

  


19366617 833389046811339 806423844832405082 n

Szanowni Państwo!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej – Waszego wielkiego święta – zechciejcie przyjąć najserdeczniejsze życzenia.

Jak żadna inna grup zawodowa, to właśnie Wy odpowiadacie za kształt przyszłych pokoleń. Za to, jaka będzie Polska. To Wy, jako nauczyciele, ale i wychowawcy, macie wpływ na młodych ludzi. Na ich rozwój, ich wybory, ich przyszłość. To zaszczyt i jednocześnie wielka odpowiedzialność, z której wywiązujecie się wspaniale. Niech tak zostanie!

Życzę Wam, abyście w jak najlepszych warunkach mogli to Wasze zadanie realizować. Aby okoliczności, jakie wokół edukacji dzieją się obecnie, nie wpłynęły negatywie na Wasz entuzjazm, Wasze zaangażowanie. By był to pozytywny bodziec do dalszej pracy.

W trudnych sytuacjach kształtują się charaktery. Właśnie teraz, w momencie niepewności, niejasności, nieprzygotowanej zmiany, możecie być gwarantem stabilności, podejmować dobre decyzje, zgodne z Waszym własnym rozumieniem nauczania. Nauczania, jako procesu wychowywania wartościowych, otwartych na świat młodych ludzi.

Moim marzeniem oraz celem moich parlamentarnych działań jest, by praca nauczyciela była pracą odpowiednio cenioną i wycenianą. By warunki pracy były godne, a wynagrodzenie adekwatne do odpowiedzialności, zaangażowania i kompetencji.

Życzę Wam siły, wytrwałości i nieustającej wiary w Waszą misję. By praca była pasją i powołaniem. By dawała Wam satysfakcję i sprawiała radość.

Z wyrazami szacunku,
/-/ Urszula Augustyn
 
  46. posiedzenie sejmu odbywało się w dniach 18,19 i 20 lipca.
Posłowie debatowali o ustawie posłów PiS reformującej Sąd Najwyższy. Posłanka Urszula Augustyn zadała pytanie Minister Zalewskiej w związku z tymi regulacjami. 

 


  Kolejnym zagadnieniem, wokół którego koncentrowała się aktywność posłanki Urszuli Augustyn, była dyskusja nad wnioskiem Komisji w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego reformy edukacji, którą rząd PiS wprowadza od września 2017r.
  
    
 47. posiedzenie Sejmu RP odbywało się w dniach od 12 do 15 września. 
Aktywność posłanki Urszuli Augustyn koncentrowała się wokół prac nad rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącym dzieci z orzeczoną potrzebą nauczania indywidualnego.
Nowe rozwiązania, zproponowane przez Ministerstwo, prowadzą do wyłączenia dzieci z niepełnosprawnościami ze społeczności szkoły.

  


Rocznica Bitwy Radłowskiej


10 września br., w uroczystościach upamiętniających rocznicę Bitwy Radłowskiej wzięły udział liczne grupy kombatantów, żołnierzy AK i rodzin poległych oraz lokalna społeczność. Wśród zaproszonych gości była posłanka Urszla Augustyn. Pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 złożyła symboliczny wieniec. W krótkim przemówieniu posłanka Augustyn podziękowała organizatorom za wysiłki włożone w kultywowanie pamięci o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w naszej Małej Ojczyźnie.

W ogrodzie kościoła parafialnego odbyła się rekonstrukcja bitwy o szkołę. Sugestywnie z dużym realizmem odtworzone zostały sceny z walk o szkołę.Rocznica Bitwy Radłowskiej1                 Rocznica Bitwy Radłowskiej2                   Rocznica Bitwy Radłowskiej3 
 
Minister edukacji, p. Zalewska Anna formalnie, oficjalnie i nieustannie powtarza, że w związku z deformą edukacji żaden nauczyciel nie straci pracy.  Jest to kłamstwo nieprawdopodobne i bezczelne! Minister urąga inteligencji Polaków przecząc oczywistym danym dostępnym powszechnie! Buta, arogancja, manipulacja!

TARNÓW – oficjalne dane z Magistratu:

69 nauczycieli dotąd zatrudnionych nie rozpoczęło pracy z dniem 4 września br.

30 ZWOLNIONYCH

33 skorzystało z możliwości przejścia na emeryturę – PRAWIE WSZYSCY Z POWODU UTRATY PRACY!

Wśród zatrudnionych są też i tacy, którym obcięto godziny i NIE MAJĄ NAWET Pół ETATU! 

To tylko dane z jednego miasta… Pani minister Zalewska, jak Pani może tak kłamać?

Pojawia się argument niżu demograficznego. Od kilku lat traci z tego powodu pracę ok. 5 tys. Nauczycieli. W tym roku wypowiedzenie wręczono 10 tysiącom. 

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że wskutek reformy, głównie wygaszania gimnazjów, 33 TYSIĄCE NAUCZYCIELI ZOSTAŁO ZWOLNIONYCH lub ograniczono im godziny.
 
 protest1


4 września 2017 roku. Data, która przejdzie do niechlubnej historii Polski totalitarnie rządzonej przez partię PiS.

4 września 2017 roku. STRAJK rodziców i nauczycieli. Przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Przerażająco smutne, ale KONIECZNE rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

4 września 2017 roku. Data WIELKIEGO WSTYDU partii PiS i jej przybudówek.  

Protestujemy przeciwko DEFORMIE EDUKACJI. Przeciwko AROGANCJI WŁADZY, która prawie milion podpisów Suwerena o referendum edukacyjne - sprawę ustrojową!-  WRZUCIŁA DO KOSZA.

Strajk to nic dobrego, to zawsze ostateczność. Ale i konieczność, szczególnie w sytuacji WŁADZY TOTALNEJ  i AROGANCKIEJ. Dlatego wychodzimy na ulicę.

PROTEST dotyczy 5 milionów uczniów i setek tysięcy nauczycieli. Teraz, dzisiaj. Ale tak naprawdę dotyczy PRZYSZŁOŚCI POLSKI. Nie można pozwolić na zrujnowanie polskiej edukacji. Na cofanie szkoły pod względem metod i podstawy programowej do mrocznego PRL-u. Nie można pozwolić na zakłamywanie historii.

Minister edukacji Zalewska Anna, będąca twarzą tego koszmarnego planu edukacyjnego do manifestantów nie wyjdzie. Będzie w tym czasie na inauguracji roku szkolnego na Podkarpaciu.

Zobacz film:
protest2


19366617 833389046811339 806423844832405082 n

Rozpoczynamy rok szkolny 2017/2018. Rok wyjątkowy, bo wprowadzający deformę edukacji. Deformę – trudno przecież nazwać reformą działania, które cofają nas metodologicznie, systemowo i merytorycznie do mrocznych czasów edukacji PRL-owskiej.

To, że 4 września możemy spotykać się w szkołach jest efektem determinacji samorządów, które za wszelką cenę starały się dostosować szalone pomysły minister edukacji do realiów swoich gmin i miast. 

Wbrew krytyce licznych środowisk (specjalistów, naukowców, rodziców i nauczycieli), bez szacunku dla dotychczasowych osiągnięć, PIS niszczy system, który podziwiali i chwalili nasi partnerzy z Europy i świata. To błąd! Niestety, zapłacimy za niego wszyscy, a przede wszystkim uczniowie.

Rok szkolny zaczyna się od kłamstw minister edukacji, że nie będzie zwolnień wśród nauczycieli. Pracę już straciło w skali kraju kilka tysięcy osób. W większości zostali zwolnieni, inni nie mając wyjścia odeszli na wcześniejsze emerytury. 

Zrujnowano podstawę programową. Próbuje się manipulować historią. Wymazuje się fakty i postacie kluczowe dla wolnej Polski. Z  listy lektur znikają nobliści, poeci, pisarze i dramaturdzy, których twórczość  jest ponadczasowa.


Szkoła musi się zmieniać, ale nie w takim tempie i nie w taki sposób! 

Chcemy szkoły nowoczesnej, opartej na autorytetach, twórczej, wolnej.

Drodzy Nauczyciele, 

To szczególna chwila dla Was. Chwila próby. Ważne wyzwanie. Wierzę, że potraficie, mimo przeszkód i wbrew sytuacji, przekazywać wartości, nauczać nowocześnie i prawdziwie. I tego Wam życzę.
Radio Kraków1- Szkoła musi być wolna. Kurator nie może dyktować jak nauczyciel ma uczyć. Szkoła musi być zbudowana na zaufaniu.(...) Drogą edukacji nie jest nadmierna kontrola, ale budowanie autorytetów. - tak o zmianach w oświacie mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PO Urszula Augustyn.
Posłuchaj audycji

2017 rozpoczęcie akcji MORD
Od dziewięciu lat pod patronatem posłanki Urszuli Augustyn Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie wraz z Komendą Miejską Policji w Tarnowie organizuje akcję „Zwalniam przed szkołą”.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 4 września, w pierwszym dniu nowego roku szkolnego, o g. 7.45.

Na przejściach dla pieszych, znajdujących się w sąsiedztwie szkół w Tarnowie, powiatach tarnowskim, brzeskim, bocheńskim i dąbrowskim pojawią się funkcjonariusze oraz – ubrani w specjalne odblaskowe stroje ze znakiem „Agatki” – uczniowie klas mundurowych. Będą przypominać kierowcom, że dzieci wracają do szkół, a najmłodszym uczestnikom ruchu, że muszą się właściwie zachowywać, przechodząc przez jezdnię. Rozdadzą kilka tysięcy specjalnie na tę okazję przygotowanych ulotek.
 
  Jestem dumna. Dawno nie widziałam tak wspaniałej i wielkiej wspólnoty Polaków pokojowo manifestujących przeciwko opresyjnej władzy.

Polskie miasta i miasteczka. Małe i duże. Rozświetlone lampkami. Białe od róż.

Ludzie zebrani pod sądami. Czytający konstytucję. Śpiewający bardów.  Siła spokoju i rozsądku. 


  manifestacja3
 
Jestem nie tylko dumna, ale i szczęśliwa, że zupełnie oddolnie i samodzielnie Polacy potrafili zebrać się i dzień w dzień pokojowo manifestować. Nie było w tym żadnej polityki, tylko autentyczna troska i protest przeciwko działaniom władzy zmierzającym wprost w stronę dyktatury. A politycy, jeśli pojawili się, to wtopieni w tłum. Bez barw partyjnych, bez frazesów, zjednoczeni z protestującymi.

Byłam na tych manifestacjach i czułam fantastyczną, pozytywną energię, dającą siłę i wiarę w to, że wspólnie da się wpłynąć na władzę i odwieść ją od ustanowienia prawa łamiącego wszelkie kanony demokracji.

Wydaje się to takie proste. Ale nigdy nie jest łatwo poświęcać czas, energię, narazić się na ewentualne szykany. Tym większy mój szacunek i podziw dla manifestujących rodaków.

Te protesty z pewnością wpłynęły na decyzję prezydenta Dudy, który zawetował dwie z trzech ustaw w sprawie tzw. reformy sądownictwa – ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Piszę „tak zwanej”, bo to nie reforma, ale prosta droga do dyktatury. Do złamania kręgosłupa i zasady demokracji, jakim jest trójpodział władzy. De facto stało się to już przy zdemolowaniu Trybunału Konstytucyjnego, teraz miał być ciąg dalszy, kropka nad „i”.

Jestem daleka od traktowania tych wet w kategorii sukcesu. Przecież prezydent RP jednocześnie podpisał Ustawę o ustroju sądów powszechnych. Bardzo złą ustawę, pozwalającą ministrowi sprawiedliwości, który przecież już nadzoruje prokuraturę, na odwołanie dotychczasowych prezesów i wiceprezesów, a w ich miejsce wskazanie paluchem „swoich”. Ci z kolei będą mogli przenosić niepokornych sędziów do innych wydziałów, co spowoduje spowolnienie, a nie deklarowane przyspieszenie pracy sądów.

Andrzej Duda zrobił to, co było jego obowiązkiem, a i to nie do końca. Trudno zresztą było spodziewać się po prezydencie, który wielokrotnie już złamał konstytucję, podpisując ustawy przeforsowane niezgodnie z prawem i stanowiące złe prawo, by postąpił, jak Głowa Państwa. By podjął decyzje samodzielnie, dla dobra Polski i Polaków, a nie pod dyktando obozu władzy. Do tego trzeba państwowca. Męża Stanu. Nie notariusza.

I tu, niestety, koniec mojej wiary. Czekamy na ustawy autorstwa prezydenta. Nie sądzę, by bardzo odbiegały od filozofii wyznawanej przez PiS. Polityczne gierki przesuną jedynie w czasie likwidację trójpodziału władzy i niezawisłości sądów. Obym się myliła!  Musimy być czujni.

  manifestacja1
   
   
  Zwiększenie dochodów miasta przy jednoczesnym wzroście wydatków! Zmniejszenie zadłużenia Tarnowa i mniejszy deficyt. Do tego pozytywna opinia z wykonania budżetu wydana przez Regionalną Izbę Obrachunkową (jeszcze obiektywną, co wkrótce, po kolejnej ustawie PiSującej państwo i w pełni upolityczniającej RIO zmieni się radykalnie!). I pozytywna w tej sprawie opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

To wszystko bez znaczenia dla tarnowskich radnych PiS, którzy z niezrozumiałych pobudek, a zapewne z politycznej zemsty, nie udzielili absolutorium prezydentowi Tarnowa. Widać trudno zapomnieć rajcom o udziale prezydenta w marszach wolności (coto w ogóle ma do rzeczy?!) i obywatelskich inicjatywach mających na celu obronę demokracji i podstawowych wolności deptanych przez PiS.

PIASKOWNICA, ŻENADA i POLITYKIERSTWO. Typowa hucpa obnażająca niskie intencje i brak samodzielności pisowskich radnych. Tak to w najprostszych słowach wygląda.

Gdyby chociaż radni PiS mieli odwagę i zagłosowali „przeciw” udzieleniu absolutorium (to oczywiście byłoby im już wyjątkowo trudno umotywować opinii publicznej). Ale gdzie tam. Zachowali się w sposób najbardziej asekurancki, wstydliwie i tchórzliwie „wstrzymując się od głosu”. Historia zna takie przypadki…

Taką to właśnie politykę w jej najgorszej odsłonie stosują radni PiS w Tarnowie. Wbrew interesom mieszkańców i miasta. Żałosna wojenka radnych przeciwko prezydentowi idzie niestety w świat, rzutując na wizerunek miasta, jego postrzeganie przez inwestorów. Trudno spodziewać się przypływu kapitału do niestabilnego miasta, gdzie sensem działania Rady jest nie stymulacja, rozwój i kooperacja, ale polityczna zemsta.

Ryba PiSuje się od głowy. Jak widać szybko, bo tarnowski ogon też już na dobre zainfekowany.

   
 referendum1

Już wszystko jasne. PiS rozwiał złudzenia i nadzieje Suwerena. Totalnie zlekceważył wszystkie środowiska: rodziców, nauczycieli, naukowców, samorządy, autorytety. Wniosek o referendum edukacyjne decyzją posłów PiS przy udziale przystawek, właśnie trafił do kosza. Bez mała milion podpisów zmielone w drukarce. Przepraszam – nie podpisów. Milion Polaków!

Bez jakiejkolwiek rozmowy, bez refleksji, bez konsultacji społecznych, BEZ SENSU.

DEFORMA szkolnictwa stała się faktem.

Rząd nie podjął dyskusji, nie wsłuchał się w głos Narodu

 

Warto przypomnieć, że hasłem „będziemy słuchać Polaków, będziemy pytać w referendach, jak mamy rządzić” PiS mydliło oczy podczas całej kampanii wyborczej, a sam prezes w 2014 roku argumentował, że edukacja dzieci to znakomity temat do referendum!

Efekt? Polska szkoła z PiSowską gębą. Straszną. Zamkniętą. Ziejącą nienawiścią do wszystkiego, co inne. Wylęknioną.

Ta deforma to katastrofa w każdym wymiarze.

 • Intelektualnym, bo metody nauczania oraz zakres materiału z przedmiotów humanistycznych i ścisłych cofają nas w mroki peerelu.

 • Etycznym, bo z pisaną na nowo, zakłamaną historią.

 • Finansowym, bo wydano dziesiątki milionów na dostosowanie budynków i nowe podręczniki.

 • Ekonomicznym i społecznym, bo tysiące nauczycieli już dostało wypowiedzenia, a kolejne tysiące wkrótce pozostaną bez pracy.

 • Moralnym, bo właściwie wyklucza się dzieci niepełnosprawne z życia szkoły.

 
 
 
Dlaczego PiS chce zniszczyć polską szkołę? Bo PiS-owi nie jest potrzebny wykształcony naród! PiS-owi jest potrzebny zacofany, nie umiejący samodzielnie myśleć, zredukowany do biernej roli odbiorcy jedynie słusznych prawd obywatel, którym łatwo manipulować, i któremu można wcisnąć różne głupoty. Przypomnę klasyka: „ciemny lud wszystko kupi” (Jacek Kurski).

Przerażające!
Szanowni Nauczyciele!

Za nami rok szkolny wyjątkowy, pełen zawirowań, niejasnych sytuacji i wątpliwych decyzji rządu związanych z systemowymi zmianami w edukacji. Zmianami niepotrzebnymi i szkodliwymi dla nauczycieli oraz uczniów, co zgodnie podkreślają wszystkie niezależne gremia naukowe i specjalistyczne. Taka sytuacja zawsze odbija się niekorzystanie na wszystkich: nauczycielach, wychowawcach, rodzicach i przede wszystkim uczniach. 
Mimo tego, a może tym bardziej DLATEGO - życzę, byście Państwo w spodziewanej nowej rzeczywistości edukacyjnej odnaleźli zapał, radość i siłę do twórczej, aktywnej i odpowiedzialnej pracy zgodnie z waszymi kompetencjami i sumieniem. 
Przyjmijcie wyrazy mojego szacunku i wdzięczności za Waszą pracę i postawę. Życzę udanego wypoczynku, zdrowia, radości oraz realizacji osobistych i zawodowych zamierzeń.

Urszula Augustyn
            ua1


Włodzimierz Bernacki i Michał Wojtkiewicz, posłowie PiS z regionu tarnowskiego, głosowali PRZECIW uchwaleniu roku 2018 Rokiem Praw Kobiet, a Krajewski Wiesław, poseł PiS z Dąbrowy Tarnowskiej się wstrzymał.


Brawo! Oto nasi reprezentanci. Oto prawdziwi mężczyźni. Macho, rzec można. Co tam kobiety, gorszy sort, druga kategoria przecież. Gdzieś tam się te kobitki pelętają po obrzeżach społeczeństwa, całkiem bez sensu pyszczą zamiast w kuchni siedzieć.

Po co mówić o ich problemach? O rosnącej opresyjności państwa polskiego wobec kobiet? O przemocy domowej? O lobbingu i molestowaniu? O dyskryminacji zawodowej? O problemach, potrzebach, wyzwaniach, szansach, nadziejach? Po co?

Czy naprawdę oczekujemy aż tak wiele? Poszanowania naszej godności i równych praw?2018

Lepiej wrócić z nauczaniem o rodzinie, antykoncepcji i prawach kobiet do średniowiecza i w najlepsze budować państwo patriarchalne. Państwo mężczyzn, którzy nie mając pojęcia o psychice, fizjologii i umyśle kobiet, chcą decydować o każdym aspekcie ich życia. Na własną modłę. Własne widzimisię.

Oczywiście, zaskakujące to nie jest i wpisuje się w fałszywie świętoszkowaty styl uprawiania polityki przez PiS. Brawo panowie, zawstydziliście Moliera – Świętoszek klaszcze zza grobu.

Drogie Panie. Mamy swoje prawa. Nie dajmy ich sobie odebrać. Walczmy o nie! Pokażmy swoją siłę! No i pamiętajmy, że podczas wyborów mamy władzę sądzenia. Skorzystajmy z niej rozsądnie.


Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by od września dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi uczyły się tylko w domu, a nie w szkole! To kolejna skandaliczna decyzja tego rządu uderzająca w niepełnosprawnych. Bulwersuje to tym bardziej, że sprawa dotyczy dzieci.


Skutki działań ministra edukacji będą opłakane. Oznaczają ni mniej ni więcej, jak segregację, wykluczenie, a w konsekwencji wyeliminowanie niepełnosprawnych dzieci ze społeczeństwa. To skazanie dzieci na samotność, wyobcowanie, odrzucenie.

To nic innego, jak cofanie dzieci z niepełnosprawnością w mroczne czasy PRL.

To kolejny przykład dzielenia społeczeństwa, w czym rząd PiS celuje.


niepełnosprawni


Projekt rozporządzenia wzbudził protesty nie tylko rodziców i nauczycieli, ale także wszystkich Polaków nie pozbawionych empatii i elementarnego poczucia przyzwoitości.

Pamiętajmy! Każde dziecko ma prawo do systematycznych kontaktów z rówieśnikami, bo to służy jego harmonijnemu rozwojowi. I to jest oczywiste dla każdego. Każdego, ale nie obecnie rządzących.

W projekcie zaproponowano jedynie kontakty sporadyczne, okazjonalne. Pozbawianie dziecka stałych kontaktów z rówieśnikami jest dla niego krzywdzące. Jest rażącym przejawem dyskryminacji. 

Minister nie może decydować o tym, czy dziecko powinno odbierać edukacje w domu czy w szkole. Dotychczas dyrektor szkoły, nauczyciel i rodzice, po uzyskaniu orzeczenia z poradni uzgadniali sposób i miejsce realizowania obowiązku edukacyjnego. Było to rozwiązanie elastyczne, optymalnie odpowiadające na potrzeby uczniów i oczekiwania rodziców. 

Najskuteczniejszą formą integracji jest wspólne przebywanie, w myśl zasady: razem wzrastamy, lepiej rozumiemy się w przyszłości jako dorośli. 

Pytam:  dlaczego postanowiliście Państwo izolować w domach dzieci, które potrzebują Waszego wsparcia? Dlaczego organizujecie kolejne problemy rodzicom? Czy za ew. nadużywanie nauczania indywidualnego do rozwiązywania problemów wychowawczych - jak czytamy w opinii MEN - muszą zapłacić najbardziej pokrzywdzeni przez los? 

Mam nadzieję, że Ministerstwo zrewiduje swoje stanowisko, lepiej wykorzysta nauczycieli wspomagających i przywróci dotychczasowe rozwiązania dla dobra uczniów. 
Urszula Augustyn
posłanka na Sejm RPCzy będzie referendum edukacyjne

czy też
PiS wyrzuci do kosza prawie MILION podpisów ZA referendum
po raz kolejny lekceważąc wolę Narodu?


Tzw. reforma szkolnictwa to nic innego, jak psucie szkoły. Wiedzą o tym wszyscy, którzy edukacją się interesują oraz ci, którzy potrafią logicznie myśleć.

Polacy jednoznacznie dali wyraz swojemu sprzeciwowi planowanej „reformie” składając ponad 900 tysięcy podpisów za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. Niestety, rząd, na co wszystko wskazuje, zlekceważy wolę Narodu i wyrzuci podpisy do kosza. A przecież PiS szedł do wyborów z hasłem: „Będziemy słuchać Polaków, będziemy organizować referenda”.

Tymczasem o tym, że zdecydowana większość Polaków jest ZA referendum świadczy także sondaż CBOS z 14 maja 2017 r. Na pytanie, czy powinno się odbyć ogólnopolskie referendum w sprawie reformy edukacji, odpowiedzi rozkładały się następująco:
62% tak
31% nie
Frekwencja 78%

Rodzice, nauczyciele, środowiska akademickie, samorządy i eksperci w zdecydowanej większości mówią jednym głosem: NIE PiSujcie szkoły! Ale pisowski rząd kompletnie to lekceważy.

Nowa podstawa programowa i metody nauczania cofają polską szkołę do peerelowskich lat.


referendum news

TO SĄ FAKTY:

 •  Polski system edukacji oparty na szkole podstawowej, gimnazjach i szkołach średnich kształci na bardzo wysokim poziomie, a polscy gimnazjaliści są świetnie oceniani w całej Europie pod względem zdobytej wiedzy i kompetencji. Potwierdzają to wyniki międzynarodowych badań PISA. A to inny przykład ich sukcesów (za Gazetą Wyborczą):
W 2016 roku na całym świecie odbyło się 15 międzynarodowych olimpiad przedmiotowych i zawodów, w których nasz kraj reprezentowało 66 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Polacy zdobyli 7 złotych medali, 18 srebrnych i 17 brązowych!

 • Środowiska eksperckie jednoznacznie skrytykowały podstawy programowe z każdej praktycznie dziedziny, tak nauk ścisłych, jak i humanistycznych:
wracamy do edukacyjnego średniowiecza; nie akceptujemy faktu, że świat się zmienia; mamy do czynienia z próbą pisania historii na nowo i jej ewidentnego zakłamywania!

 • Samorządowcy są zmuszeni do zmiany sieci szkół i wydania milionów na dostosowanie budynków do potrzeb młodszych dzieci.

 • Deforma już wywołuje chaos, radni uchwałami zamykają szkoły pełne dzieci, rodzice są zdezorientowani i protestują na ulicach , nauczyciele otrzymują zwolnienia.

 • Minister wyrzuciła do kosza podręczniki przygotowane dla klas 1-3, które kosztowały ok.60 mln. Prawie 50 milionów złotych wyrzuciła z  e-podręcznikami, powstałymi do 58 przedmiotów na różnych poziomach, które przez zmianę podstawy programowej straciły aktualność.

- Priorytetem ewentualnych zmian powinno być podniesienie jakości edukacji, tymczasem mamy do czynienia z bałaganem, wyrzucaniem setek milionów złotych w błoto i uwstecznieniem zrealizowanej przez nas reformy – podsumowuje Urszula Augustyn, wiceminister edukacji w rządzie PO-PSL. – Uczenie czytania i pisania na przysłowiowym Janku Muzykancie cofa nas o dziesiątki lat. Podobnie proponowany zestaw lektur, zakresów tematycznych z matematyki czy fizyki. To w żaden sposób nie przystaje do rzeczywistości. Proponowany system to nie system nauczania, ale wychowywania ludzi bezrefleksyjnych i  posłusznych jedynie słusznej wizji PiS. Nie można na to pozwolić!


debata wezwanie

Mimo, że z roku na rok jest lepiej, wciąż daleko nam do europejskich standardów bezpieczeństwa drogowego. By to zmienić, by nauczyć wszystkich użytkowników dróg odpowiedzialnego zachowania, konieczna jest wczesna edukacja. Stąd, od kilku lat, systematycznie organizuję i uczestniczę w akcjach propagujących bezpieczne zachowanie.


DD

Współpracuję z Policją, Strażą Pożarną oraz Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnowie. Kilka razy w roku organizujemy różne happeningi, w których w sympatyczny sposób zachęcamy do wpajania dobrych nawyków.

Wraz z tarnowskimi strażakami zrealizowaliśmy program OGNIK – powstało miejsce, w którym najmłodsi uczniowie uczą się bezpiecznych zachowań: w domu, szkole, na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy. OGNIKI powielane są w całej Polsce. To naprawdę cieszy!

dd1
W tym roku z okazji Dnia Dziecka uczestniczyłam w zorganizowanym przez MORD w Tarnowie Bezpiecznym Dniu Dziecka. To była świetna nauka poprzez zabawę, jestem przekonana, że zaprocentuje w przyszłości.

dd2
  toPlatforma Obywatelska wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przygotowała projekt ustawy, który zakłada przesunięcie o rok, czyli do 1 września 2018 r., wejście w życie reformy oświaty.

Urszula Augustyn z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży wyjaśniła podczas konferencji prasowej w Sejmie, że „inicjatywa związana jest z wnioskiem o referendum edukacyjne”, który marszałek Kuchciński przetrzymuje w zamrażarce sejmowej. "Dajmy sobie i pani minister edukacji czas, aby przez rok jeszcze mogła po pierwsze wysłuchać opinii publicznej, która wypowie się w referendum, a po drugie naprawić błędny, które już dzisiaj są popełniane" – tłumaczyła posłanka.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz podkreślił, że "przesunięcie o rok reformy będzie spełnieniem nie tylko postulatu związanego z samym referendum, ale da także szanse na właściwe przygotowanie tego wszystkiego, czego pani minister Zalewska nie dopełniła, a co de facto sprowadza się tylko i wyłącznie do pustych zapewnień, że jesteśmy gotowi, że wszystko jest pod kontrolą, że mamy to sfinansowane". Sławomir Broniarz wyraził zaniepokojenie, że szkoły nie są przygotowane do wprowadzenia zmian. „Nic nie jest gotowe, o czym mówią i samorządy i rodzice, nic nie jest pod kontrolą, bo pani minister Zalewska w ogóle nie panuje nad tą całą sytuacją" – zauważył.

Urszula Augustyn przypomniała, że złożono „prawie 1 mln podpisów pod referendum, które „marszałek Sejmu Marek Kuchciński potwierdził osobistym podpisem”, jednak wciąż „pojawia się argument, że na wszystko jest już za późno, że +deforma+ już się toczy.” Posłanka podkreśliła, że wciąż nie jest za późno na przesunięcie reformy, ponieważ na chwilę obecną jest ona tylko „na papierze”. „Skoro odpowiedzialnie wnioskujemy o referendum, to chcemy, aby to referendum było dobrze rozpisane, zorganizowane i żeby był czas na wyciągnięcie wniosków. Dajmy sobie i pani minister edukacji czas, aby przez rok jeszcze mogła po pierwsze wysłuchać opinii publicznej, która wypowie się w referendum, a po drugie naprawić błędny, które już dzisiaj są popełniane" - dodała.
 


  info: http://klub.platforma.org
  42. posiedzenie sejmu odbywało się w dniach 24 i 25 maja.
Mimo złożenia 910 tysięcy podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum edukacyjnego, w którym zapytano by Polaków co myślą o planowanej przez Rząd PiS reformie edukacji, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wprowadził pod obrady punktu, w którym odbyłaby się debata.

23 maja Urszula Augustyn wraz z przewodniczącym Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem wystąpili na konferencji prasowej z żądaniem zorganizowania debaty nad wnioskiem oraz przeprowadzenia referendum.

18595278 817752195041691 7888349181540262541 o
24 maja Urszula Augustyn złożyła wniosek formalny o odroczenie posiedzenia Sejmu RP i zwołanie konwentu seniorów, na którym podjęto by decyzję o procedowaniu wniosku o referendum.
 


  44. posiedzenie sejmu odbywało się w dniach 20-22czerwca.
Pierwszego dnia obrad odbyła się debata nad wnioskiem o referendum edukacyjnym. Posłanka Urszula Augustyn wystąpiła w imieniu Klubu Platformy Obywatelskiej.

 


  Niestety, decyzją Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego bardzo utrudniono wejście do Sejmu rodzicom związanym z akcją zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Posłanka Urszula Augustyn w wystąpieniu oraz na konferencji prasowej wyraziła stanowczy sprzeciw wobec takich praktyk w polskim Parlamencie.
- Będziemy występowali o to, żeby Pan Marszałek się z tego wytłumaczył, żeby nam wytłumaczył, jacy ludzie są godni do tego, żeby wejść do parlamentu, a jacy nie - mówiła na koferencji prasowej posłanka.

    
 
Przed parlamentem odbyła się pikieta rodziców, nauczycieli i polityków opozycyjnych przeciwko wprowadzanej od września br. reformie edukacji.

manifa

Galeria
Bez tytułuWezwanie do debaty jest odpowiedzią na nieuzasadnione zarzuty ze strony PiS o rzekomym braku programu PO. Platforma swój program przyjęła na konwencji w Gdańsku 2 października zeszłego roku. Od tamtej pory intensywnie spotyka się z Polakami we wszystkich województwach debatując o nim. Nasza propozycja jest prosta, domagamy się debat w kluczowych obszarach funkcjonowania kraju.
Posłanka Urszula Augustyn wzywa Minister Annę Zalewską do debaty o wprowadzanej przez Rząd PiS reformie edukacji.
Obejrzyj film


  41. posiedzenie sejmu odbywało się w dniach 10 i 11 maja. Aktywność posłanki Urszuli Augustyn koncentrowała się w okół zmian w systemie edukacji.

10 maja Urszula Augustyn złożyła wniosek formalny o odroczenie posiedzenia Sejmu RP do momentu przeliczenia podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji, tak aby można było rozpocząć nad nim debatę.

   20 kwietnia Platforma Obywatelska, Nowoczesna, ZNP oraz organizacje skupiające rodziców złożyłli w Sejmie RP wniosek o zorganizowanie referendum z pytaniem "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. Pod wnioskiem zebrano 910 tys. podpisów.

  11 maja podczas obrad Sejmu Urszula Augustyn w trybie informacji bieżącej pytała Ministerstwo Edukacji o planowane zmiany w zakresie organizowania nauczania indywidualnego dla dzieci z niepełnosprawnościami w szkole i przedszkolu. W myśl zmienionych przepisów taka forma nauczania możliwa byłaby tylko w domu ucznia. Zachodzi obawa, że takie rozwiązanie prowadzić będzie do izolacji, segregacji i wykluczenia dzieci z niepełnosprawnościami.
    Wcześniej odbyła się konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego PO RP z udziałem posłów Urszuli Augustyn, Magdaleny Kochan i Sławomira Piechoty  dotycząca zmian

 
 
Obejrzyj konferencję18422348 419381698437300 5908396510891360892 o
   
18156398 805459346270976 2872302156714168705 oNa zaproszenie społeczności gimnazjim nr 11 2 Tranowie posłanka Urszula Augustyn wzięła udział w uroczystym apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.tvnW programie Tak Jest na antenie TVN24  posłanka Urszula Augustyn wyraziła swoje watpliwości wobec nowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji dotyczacego kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami.
Link do programukatyńOficjalne tarnowskie uroczystości upamiętniające zamordowanych w Katyniu odbyły się w niedzielę 23 kwietnia. Po Mszy św. w Kościele Księży Filipinów odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
katyńOficjalne tarnowskie uroczystości upamiętniające zamordowanych w Katyniu odbyły się w niedzielę 23 kwietnia. Po Mszy św. w Kościele Księży Filipinów odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
referendum20 kwietnia w Sejmie koalicja partii politycznych i organizacji pozarządowych złożyła blisko milion podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie deformy edukacji.

W ciągu niecałych dwóch miesięcy udało nam się zebrać ponad 910000 podpisów. Akcja zbierania podpisów odbywała się w całym kraju, jej zasięg i efekt pokazuje jak silny jest sprzeciw wobec pomysłów PiS na zniszczenie polskiej szkoły.

PiS wmawia nam, że wsłuchuje się w głos suwerena, dzisiaj razem z blisko milionem Polaków mówimy sprawdzam. Zatrzymanie chaosu w szkole przygotowanego przez minister Zalewską jest w interesie Polaków.
info: www.platforma.org

gettoPosłanka Urszula Augustyn była członkiem delegacji parlamentarzystów PO, która złożył kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. #ŁączyNasPamięć.


katyń1miniKilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystościach, które odbyły się 12 kwietnia w Alei Dębów Katyńskich.  Uczestnicy uczcili w ten sposób pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej w 77. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Hołd ofiarom Katynia oddała kompania honorowa i ponad 20 pocztów sztandarowych z tarnowskich szkół. Poza licznie zgromadzoną młodzieżą i mieszkańcami Tarnowa w uroczystościach wzięli udział także kombatanci, przedstawiciele organizacji patriotycznych i społecznych. 
info: www.tarnow.pl

Galeria
bp1Z okazji 65 rocznicy powstania biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie posłanka Urszula Augustyn odwiedziła jej pracowników w siedzibie przy ul. Legionów. Złożyła życzenia i podziękowania za lata pracy dla lokalnego środowiska nauczycielskiego. W prezencie na ręce Pani Dyrektor Beaty Kani posłanka przekazała ręcznie pisany egzemplarz Konstytucji 3 Maja.

woda10 kwietnia posłanka Urszula Augustyn oraz Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela jako przedstawiciele tarnowskiej Platformy Obywatelskiej złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca posła Wiesława Wodę, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
konfMinister Edukacji Narodowej Anna Zaleska zapowiedziała podwyżkę dla nauczycieli. Po przeanalizowaniu propozycji ministerstwa widać, że podwyżka dla jednych pedagogów ma się odbyć kosztem innych.
Całość projektu przeanalizowały i podsumowały na konferencji prasowej posłanki Urszula Augustyn i Krystyna Szumilas.
Szefowa Gabinetu Edukacji Narodowej w Gabinecie Cieni poseł Urszula Augustyn  zwróciła uwagę, że minister Zalewska "przyzwyczaiła nas do tego, że przynajmniej mija się z prawdą". "To jej mijanie się z prawdą dla polskiej edukacji i społeczeństwa jest bardzo niebezpieczne" - przestrzegła.
Dodała, że "obietnice podwyżek mają dziś uspokoić nastroje społeczne i nauczycieli, którzy mają łudzić się nadzieją, że takie podwyżki dostaną". "One są tak samo prawdziwe, jak to, że obecna reforma edukacji podniesie poziom nauczania" - powiedziała.
Link do całej konferencji
Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie, co by tu jeszcze?
Wojciech Młynarski

Grupa Azoty wycofuje się z finansowania kultury w Tarnowie. Spółka tylnymi drzwiami wymyka się z miasta, z którym związana jest od 90 lat. To wiadomość bardzo zła z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze spowoduje to ewidentną degradację Tarnowa w obszarze kultury. Po drugie pokazuje i obnaża absolutną słabość i nieudolność tarnowskich parlamentarzystów partii rządzącej, przy aprobacie i decyzjach których, do tej sytuacji dochodzi.

Kultura, a szczególnie kultura wartościowa i ambitna sama się  nie obroni. I to nie znak naszych czasów, ale naturalna kolej rzeczy. W każdej epoce, od społeczeństw starożytnych począwszy, artyści i kultura mogli rozwijać się wyłącznie dzięki wsparciu mecenasów: władców, możnych rodów, biznesmenów, samorządów, rządów, przedsiębiorstw, spółek. Mecenasi zawsze mieli świadomość swojej roli, rangi i odpowiedzialności. Wiedzieli, że nawet jeśli nie uzyskają bezpośrednich efektów finansowych, zyskają coś równie wartościowego - dobrą reputację i pozytywny wizerunek. Właśnie te wartości budują markę przedsiębiorstwa. Markę, która w czasach agresywnej walki o klienta często wpływa na decyzję inwestorów, kontrahentów i konsumentów. Jest wartością wymierną, ergo, mecenas zyskuje. To zupełnie oczywiste. Chociaż, jak widać nie dla wszystkich…

Mówimy tu o społecznej odpowiedzialności biznesu, która jest elementem idei zrównoważonego rozwoju poważnych przedsiębiorstw, wpisanym także w strategię Grupy Azoty. Tyle, że trzeba ją jeszcze realizować. Przez ostatnią dekadę przed wyborami z 2015 roku, gdy w kraju rządziła koalicja PO-PSL, tarnowskie Azoty  konsekwentnie budowały swoją pozycję –  kluczowego w Europie gracza na rynku chemii i nawozów. Spółką zarządzali kompetentni menadżerowie, którzy potrafili właśnie wokół tarnowskiej fabryki skonsolidować prawie całą polską chemię. Tak powstała Grupy Azoty w Tarnowie. To tutaj była siedziba zarządu, to tutaj płynęły podatki, to tutaj Azoty hojnie, przy precyzyjnej analizie potrzeb oraz ocenie jakości przedsięwzięć, dotowały wartościowe imprezy z obszaru kultury. Oczywiście nie tylko kultury, ale o niej dzisiaj mówimy. Długoletnie umowy pozwalały Azotom stać się „właścicielami” markowych, nie tylko w skali kraju imprez i inicjatyw: TNF, Azoty Jazz Contest, Talia i wiele innych. Rozwój wartościowej kultury w Tarnowie i regionie jednoznacznie i wszystkim kojarzył się z Grupą Azoty. Kultura promowała Spółkę i Tarnów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Dzisiaj to przeszłość, do której możemy jedynie wzdychać. Dzisiaj, gdy rządzi PiS, Tarnów na mapie Grupy Azoty sprowadzony został do roli Kopciuszka. Gorzką satysfakcją jest, że dzieje się to pod rządami partii mającej wielkie słowa na sztandarach, z których, jak widać, nie wynika dokładnie nic. Co gorsza, w procederze degradacji tarnowskiej kultury i wycofywania się Spółki z jej wspierania w mieście biorą udział posłowie PiS i Solidarnej Polski z Tarnowa i regionu. Przypomnijmy: Józef Rojek jest członkiem zarządu Grupy Azoty, a kiedyś był posłem i prezydentem Tarnowa. To on autoryzuje działania Grupy Azoty. Także te dotyczące rezygnacji ze sponsorowania kultury w Tarnowie. On je podejmuje. A jednocześnie to jego podpis widnieje na umowach sponsorskich Spółki z klubami sportowymi spoza Tarnowa i regionu, np. Odrą Opole. Podpisanie trzyletniej umowy z klubem piłkarskim właśnie teraz, gdy ogłasza się wycofanie Spółki z Tarnowa ma swoją tragiczną i jednoznaczną wymowę.

Wiemy już, że na pewno Grupa Azoty zniknie z afiszów Tarnowskiej Nagrody Filmowej - flagowej imprezy kulturalnej Tarnowa. Drugiej najstarszej w Polsce imprezy filmowej, mającej swoje duże znaczenie i markę nie tylko w środowisku filmowców i kinomanów. TNF wniosła wielką wartość do Tarnowa i jednocześnie promowała miasto. Bez strategicznego sponsora grozi jej kadłubowa forma, która zasadniczo obniży jej rangę.

Słychać o kolejnych planowanych „wycofaniach” się. Talia, Azoty Jazz Contest, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Paderewskiego, Muzeum Okręgowe, Azoty Grand Festiwal…

Złą wolą i lekceważeniem środowiska tarnowskiego są te podjęte już i jak się słyszy planowane (oby nie!) decyzje Grupy Azoty. Tak naprawdę to atak na kulturę, na miasto i mieszkańców. Rzecznik prasowy Spółki w wypowiedzi dla Gazety Krakowskiej stwierdził, że Grupa Azoty stara się nie uczestniczyć w imprezach, w których istnieje ryzyko, że mają w tle jakiś cel polityczny!!! Właściwie można by zostawić to bez komentarza, gdyby nie fakt, że jest to odpowiedź i argumentacja wprawiająca w osłupienie. Jak w soczewce pokazuje bowiem sposób myślenia i filozofię działania obozu władzy. Syndrom otoczonej twierdzy: obcy i wrogowie. Co nie tylko i wyłącznie nasze, to złe i niebezpieczne. Kto myśli inaczej, ten zły. Tropimy spiski, a czym bardziej ich nie ma, to znaczy, że tym lepiej są ukryte. Ten sposób myślenia, charakterystyczny dla PiS, wszyscy znamy. I ćwiczymy po raz kolejny. Szkoda, że tym razem w dziedzinie kultury i w Tarnowie. Gdzie kultura, a gdzie cele polityczne?! W nutach jazzowych? Jazz już był w Polsce muzyką zakazaną. Nie wracajmy do tych czasów. Na celuloidowej taśmie? Filmy leżały już lata na półkach cenzorów. Nie wracajmy do tych czasów!

Jak na tę sytuację zareaguje miasto? Co postanowi Rada Miejska? Komisja Kultury? To sytuacja próby, w której można pokazać, że liczy się dobro miasta i mieszkańców. Że niezależnie od podziałów politycznych i głębokich różnic, razem można i trzeba walczyć o Tarnów. Tylko trzeba chcieć. Ciągle mam nadzieję, że tak się stanie. Apeluję!

Jestem gotowa do pomocy w każdej chwili.

Urszula Augustyn

Posłanka na Sejm RP
wiązW Parku Biegowym na Górze Św. Marcina, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Lasu posłanka Urszula Augustyn w ramach ogólnopolskiej akcji #DrzewoPlus posadziła drzewo.

Protestuję przeciwko dewastacji przyrody i masowym wycinkom zdrowych drzew, które były świadkami najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Dzisiaj z powodu decyzji jednego człowieka są ofiarami niespotykanej wcześniej wycinki. #LexSzyszko pozwoliło na masakrę piłą mechaniczną drzew w całym kraju, nawet tych najstarszych - powiedziałą posłanka po zakończeniu akcji.

szkola referendum1Platforma Obywatelska zawiązała wspólnie w innymi organizacjami i partiami Komitet w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego planowanym zmianom w systemie oświaty.Pytanie referendalne brzmi: Czy jest Pan/Pani przeciwko reformie edukacji, którą Rząd wprowadza od 1 września 2017r?
Każdy może zaangażować się w zbieranie podpisów.

Pobierz kartę do zbierania podpisów

#szkolnereferendum
rpZa chwilę nie będziemy w drugim nurcie, tylko gdzieś na granicy Unii Europejskiej - mówiła w programie #RZECZOPOLITYCE Urszula Augustyn. Według poseł Augustyn polityka zagraniczna powinna polegać na spotkaniach, rozmowach, przekonywaniu do swoich racji, ale nie do szantażowania, bo to nie przynosi oczekiwanych skutków. - Żeby kogoś przekonać, to trzeba się z nim umawiać, rozmawiać. Nie umiemy budować sojuszy, niszczymy wszystko co do tej pory było zbudowane – powiedziała Augustyn.
Info: www.rp.pl
Link do programu


2017 geminiW niedzielne popołudnie posłanka Urszula Augustyn wraz z przedstawicielem Młodych Demokratów zbireała podpisy pod wnioskiem o referendum dot. reformy edukacji, którą rząd PiS wprowadza od wrzesnia tego roku. Akcja odbyła się w Galerii Gemini w Tarnowie.
Galeria

miniPosłanka Urszula Augustyn była gościem Klubu Obywatelskiego w Lesznie. Spotkanie w całoście poświęcone było reformie edukacji.
Galeria
 
  27 lutego posłanka Urszula Augustyn zaprosiła dziennikarzy na spotkanie, podczas którego przedstawiła postęp prac nad wnioskiem o referendum ws. reformy szkolnictwa. Podczas konferencji prasowej padło wiele argumentów przeciwko planowanym przez rząd PiS zmianom w systemie oświaty.
2017 ObywatelskieŚląskie115 lutego odbyło się kolejne Spotkanie Obywatelskie. Tym razem posławie Klubu Parlamentarnego PO RP odwiedzili wyborców w woj. Śląskim. Posłanka Urszula Augustyn spotkała się z mieszkańcami Sosnowca.
GaleriadkWizyta Angeli Merkel z Polsce - to temat, który zdominował "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS. Jakie było znaczenie przyjazdu niemieckiej kanclerz? Co wniosły te rozmowy? To pytania na które odpowiedzi szukały: Elżbieta Borowska z Kukiz'15, Urszula Augustyn z PO oraz Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.
link do programu
 
 
rpPosłanka Urszula Augustyn była gościem programu Zuzanny Dąbrowskiej #RZECZoPOLITYCE. Rozmowa dotyczyła planowanym przez rząd PiS zmianom w systemie oświaty, które maja być wprowadzone od 1 września 2017r.
referendumPlatforma Obywatelska zawiązała wspólnie w innymi organizacjami i partiami Komitet w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego planowanym zmianom w systemie oświaty.Pytanie referendalne brzmi: Czy jest Pan/Pani przeciwko reformie edukacji, którą Rząd wprowadza od 1 września 2017r?
Każdy może zaangażować się w zbieranie podpisów.
Pobierz kartę http://niepsujcieszkoly.pl.


#szkolnereferendum
 
  25 stycznia Sejm zebrał się na dwudniowym posiedzeniu. Posłanka Urszula Augustyn wzięła udział w dyskusji nad ustawą zmieniającą system oświaty.
int16 stycznia w 16 miejscowościach w Małopolsce odbyły się spotkania obywatelskie z udziałem parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej PO RP. W Tarnowie gościliśmy przewodniczącego Grzegorza Schetynę, posłankę Izabelę Katarzynę Mrzygłocką oraz posłankę Urszulę Augustyn. Rozmowa dotyczyła szans i zagrożeń dla wspólczesnej Polski w związku ze zmianami w Unii Europejskiej i nowym prezydentem w USA.
Galeria
 
ua trójk1Domagamy się udostępnienia nagrań wideo z posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia. Gdyby wszystko było w porządku, gdyby były dobrze policzone głosy i kworum, to jaki byłby problem z pokazaniem tego obrazu? Mamy podstawy do tego, żeby wątpić w uczciwość i nieomylność PiS - powiedziała w audycji "Puls Trójki" Urszula Augustyn z PO.
Według nas ustawa budżetowa na rok 2017 została przegłosowana nielegalnie - Dodała Urszula Augustyn
link do programu
 
 
2016 Tvp infoPartii opozycyjnych jest kilka. Nie jest rolą Jarosława Kaczyńskiego wyznaczanie lidera opozycji - powiedziała posłanka Urszula Augustyn w programie Gość Poranka w TVP Info komentując wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego z 21 grudnia.
link do programu
 


PRC– Nasze żądania nie są z kosmosu, nie oczekujemy niemożliwego. Chcemy tylko, by w normalnym, demokratycznym kraju budżet został przegłosowany we właściwy sposób, a także by posłowie mogli, w ramach sprawowania mandatu, bez przeszkód zadawać pytania – mówiła posłanka Urszula Augustyn w Polskim Radiu 24.
link do programu
 
 
tu jest sejmW poniedziałek 19 grudnia posłanka Urszula Augustyn zaprosiła dziennikarzy na konferencję prasową. Tematem spotkania był protest Zjednoczonej Opozycji wobec działań Marszałka Sejmu oraz planowanym utrudnieniom w pracy dziennikarzy na terenie Parlamentu.
link do konferencji

miniPosłanka Urszula Augustyn wzięła udział w tarnowskim proteście Zjednoczonej Opozycji. Pod biurem parlamentarzystów PiS zebrali się mieszkańcy Tarnowa w geście sprzeciwu wobec planowanym ograniczeniom w dostępie dziennikarzy do relacjonowania prac Sejmu i Senatu.
GaleriaOd 13 do 15 grudnia odbywa się 31. posiedzenie Sejmu RP.
14 grudnia głosami posłów PiS wprowadzono w życie szkodliwą, nieprzygotowaną reformę edukacji. Posłanka Urszula Augustyn jeszcze na sali plenarnej zgłaszała szereg pytań i wątpliwości dotyczących zawartych w ustawie rozwiązań.
 
 
 
gośćO reformie edukacji i Komisji ds. Amber Gold posłanka Urszula Augustyn rozmawiała w programie Gość Poranka w TVP Info.
link do programu

Angels67- Rząd PiS usiłuje nas cofnąć do okresu słusznie minionego. Szkoda na to czasu – mówi posłanka Platformy Urszula Augustyn w wywaidzie udzielonym "Rzeczyposlpolitej" -Martwię się o przyszłość naszych dzieci. Martwię się o kondycję polskiej szkoły, której podcina się skrzydła tak bezsensownymi reformami.
http://www.rp.pl/Platforma-Obywatelska/312019868-Poslanka-PO-Urszula-Augustyn-Reforma-edukacji-to-bubel.html
 
  Od 29 listopada do 2 grudnia odbywało się 31. posiedzenie Sejmu RP. Posłowie rozpoczęli prace m in. nad ustawą zmieniającą system oświaty.
graffiti"Szkoła powinna być reformowana. Ale nie w taki sposób i nie tak szybko.  Szkoła potrzebuje wzmocnienia" - powiedziała posłanka Urszula Augustyn w programie Polityczne Graffiti w Polsat News.
link do programu

gbc#CzarnyRok dla edukacji. Konferencja prasowa Gabinetu Cieni PO RP podsumowująca rok pracy Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Posłanka Urszula Augustyn krótko podsumowała co się udało:
1. obrzydzić ludziom szkołę,
2. przestraszyć rodziców wmawiając im, że dzieci przed szkołą trzeba chronić,
3. zamknąć szkołę przed sześciolatkami,
4. zniwelować miejsca w przedszkolach dla najmłodszych dzieciaków,
5. poróżnić środowisko nauczycielskie,
6. wyprowadzić 50 tys. osób na ulicę w proteście przeciwko planowanej reformie,
7. okłamać opinię publiczną, że nie będzie zwolnień nauczycieli w związku z cofnięciem reformy "sześciolatków",
8. zcentralizować edukację,
9. odesłać dzieci do powtarzania klasy
10. wrócić do szkoły, gdzie siedmiolatki uczą się razem z piętnastolatkami.
 #czarnyrok, #gabinetcieni
link do konferencji
20O ustawie obniżającej świadczenie emerytalne dla współpracowników służb PRL rozmawiali politycy w studio TVP Info.
Link do programutokPolityczne podsumowanie tygodnia w TOK FM
Link do programu2016 więzieniePosłanka Urszula Augustyn wzięła udział w uroczystych obchodach 90. rocznicy powstania Zakładu Karnego w Tarnowie.
2016 SkwerekPosłanka Urszula Augustyn wzięła udział w otwarciu po remoncie Skweru Europejskiego przy ul. Romanowicza.
Aranżacja skweru, z uwagi na jego nazwę, nawiązuje do kontynentu europejskiego oraz Unii Europejskiej. Centrum skweru stanowi rabata z dębem symbolizującym Polskę. W rejonie obiektu posadzono roślinność symbolizującą polskie góry – kosodrzewinę górską. Falujące na wietrze trawy ozdobne mają z kolei odzwierciedlać roślinność nadmorską. Na terenie skweru pojawiły się drzewa kolumnowe odpowiadające liczebnie krajom członkowskim Unii Europejskiej. 
GaleriaProtestW deszczową sobotę w Warszawie przeciwko likwidacji gimnazjów w karkołomnym tempie - "bez podstaw programowych, podręczników, sieci szkół" - protestowało co najmniej 30 tys. osób. Do nauczycieli dołączyli rodzice i samorządowcy.
Ogólnopolską manifestację pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole" zainicjował Związek Nauczycielstwa Polskiego.
info: wyborcza.pl
Gabinet CieniPlatforma Obywatelska powołała #GabinetCieni. Posłanka Urszula Augustyn będę odpowiedzialna za recenzowanie poczynań Minister Edukacji Narodowej.

"Edukacja potrzebuje mądrych i wyważonych zmian. Oddzielenia szkoły od polityki, tak aby prawdę historyczną ustalali historycy a nie partie polityczne. Trzeba zwiększyć autonomię szkół. Wzmocnić rolę rodziców. Szkoła ma być otwarta, by wychowywać ludzi twórczych, odważnych, a nie podporządkowanych jednej, słusznej wizji" - powiedziała Urszula Augustyn na Krajowej Radzie Platformy Obywatelskiej.
2016 wawelZ okazji Narodowego Święta Niepodległości Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i przedstawiciele Platformy Obywatelskiej  wzięli udział we Mszy Świętej za Ojczyznę w Katedrze Wawelskiej. Następnie w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu przy grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele PO złożyli kwiaty.
Galeria2016 miniTeatr im. Ludwika Solskiego to miejsce, w którym 7 listopada został wystawiony spektakl zatytułowany „Bez korzeni jesteś nikt”. Spektakl wyjątkowy, ponieważ w większości aktorami byli uczniowie XVI LO, którzy na deskach teatru w oryginalnej formie przedstawili temat patriotyzmu. Muzyka, choreografia, kostiumy i scenografia wzbogacona prezentacjami multimedialnymi były ważnymi elementami widowiska. Główny bohater, to młody człowiek, który uczy się tego, czym była kiedyś miłość do ojczyzny, a czym jest współczesny patriotyzm. Nie jest to łatwe, ale konieczne, żeby mógł odnaleźć spokój i sens życia.
Celem spektaklu było wzbudzenie wśród odbiorców, m.in. uczniów tarnowskich szkół i społeczności lokalnej, refleksji nad współczesnym patriotyzmem. Po obejrzeniu przedstawienia nasuwa się myśl, że współczesny patriotyzm budujemy każdego dnia. Wyrasta on z korzeni, tych najbliższych i najważniejszych – miłości w naszej rodzinie. Miłość, której źródłem jest dom rodzinny i pamięć o przeszłości przekazujemy dalej, dalej i tak bez końca. Staje się to podstawą do budowania przyszłości, czyli świata bez wojen.
Info: www.16lo.tarman.pl
Galeria


2016 Tvp infoPosłanka Urszula Augustyn skomentowała rządowy program "za życiem"
Link do programu 
c231 października odbył się wspólny dyżur posła, radnego Sejmiku Małopolskiego oraz Rady Miasta Tarnowa. Pierwsze interwncje zostaną podejęte w sprawie obwodnicy Lisiej Góry, remontu drgi krajowej nr 73 oraz sygnalizacji świetlnej w miejscowości Mikołajowice.

facebook